UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na hraboše?

Pokud jste narazili na své zahradě na hraboše, víte, jakou spoušť dokážou provést. Okoušou úplně všechno, na co narazí: stromky, zeleninu, dokonce se častokrát pustí do kořenů stromů. Jejich velikost je asi tak 10 centimetrů, jsou šediví až rezaví, mají krátký ocas a v porovnání s myší menší uši, které jsou výrazně zakryté v srsti.

jak-na-hrabose

Jak na hraboše? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Fakt, že se k vám hraboš nastěhoval, poznáte podle děr v trávníku o průměru asi 3-4 cm. Mezi jednotlivými vstupy do podzemních chodbiček si vytváří chodníčky, okolo kterých pojídá trávu. Zde máte několik nejčastěji používaných triků, jak hraboše ze zahrady vypudit. Nejlepší by samozřejmě bylo, aby by se k vám na zahradu hraboš vůbec nenastěhoval. Proto pravidelně kontrolujte kompost, v kterém si hraboši s oblibou hloubí cestičky a také ze země odstraňujte spadané ovoce, které funguje na hraboše jako magnet. Pravidelně sekejte trávník, neboť hraboši mají v oblibě dlouhou přerostlou trávu.

Metod, které se používají k vystrnadění hrabošů je mnoho, ale bohužel žádná nefunguje na 100 %. Začněte přírodní metodou pomocí pěstování rostlin, které jim nevoní. Má záhony mezi zeleninu vysaďte afrikány, pryšce nebo česnek, kolem stromků zasaďte voňavé bylinky, jako jsou rozmarýn, máta nebo meduňka. Máte-li doma vy nebo někdo z vašich sousedů kočku, máte velkou šanci nad hrabošem vyhrát. Kočky jsou jejich přirozeným postrachem a na zahradách, kde kočky žijí, se hraboši vyskytují opravdu jen zřídka.

Další možností je přilákat dravé ptáky, jako jsou poštolky nebo káňata. Protože hraboši nemají rádi hluk, můžete vyzkoušet i různé zvukové plašiče. Například solární plašiče jsou poměrně malé a působí na pohled nenápadně. Vydávají táhlý pískavý zvuk, který je pro hlodavce velmi nepříjemný. Další možností je posypat vyhloubené otvory draselnou solí. Ze soli se uvolňuje chlór, který hraboše odpuzuje. Mezi profesionální metody patří kladení návnad, které se nedoporučuje, když máte doma malé děti nebo domácí zvířata.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: