UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na svilušky?

Svilušky jsou sice miniaturní roztoči, přesto umí každého pěstitele pořádně potrápit. Dospělí jedinci jsou téměř bezbarvé, některé jsou zbarvené doběla, oranžova, červena nebo dokonce černa. jejich velikost nepřesahuje půl milimetru. Kladou vajíčka, která jsou ještě menší, proto jsou velmi nenápadné.

jak-na-svilusky

Jak na svilušky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Přes svou malou velikost, dokážou zničit celou úrodu na zahrádce, ve skleníku i na balkóně a zahubit všechny pokojové rostliny. Nalézt je můžete na keřích, ovocných stromech, zelenině i kvetoucích rostlinách. Nejvíc jim vyhovuje teplé a suché počasí, proto je třeba kolem června začít věnovat pozornost všem rostlinám na zahradě

. V bytech se spíše objevují přes zimu v přetopených bytech se suchým vzduchem. Svilušky podobně jako mšice sají šťávu z listů, a tím rostlinu oslabují. Ta postupem času chřadne, až uhyne. První známkou, že rostlinu napadly svilušky poznáte podle malých žlutavých nebo bělavých skvrn okolo středního žebra a větších žil listů. Obvykle jsou viditelné jemné pavučinky mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů, ale ne všechny druhy je vytvářejí.

Jak se svilušek zbavit?

Samička během svého života naklade až stovku vajíček, ze kterých se vylíhnou noví jedinci do 3 dnů. Nově narozený jedinec dokáže sám klást vajíčka za jeden týden, proto je zapotřebí zasáhnout bleskově. Jednou z možností jak nad nimi vyhrát jsou vysoce účinné chemické prostředky, které ale často zahubí i hmyz, který vám neškodí. Také je třeba po postřiku dodržet ochrannou lhůtu, během které se úroda nemůže konzumovat. Z toho důvodu je vhodnější variantou použít insekticidní prostředky na přírodní bázi.

Další účinnou variantou je dodat k rostlinkám přirozeného predátora v podobě dravých roztočů, berušek a vosiček, které zakoupíte na internetu. Berušky jsou dodávány buď jako dospělé nebo larvy, které jsou uzavřené i s potravou v papírových trubičkách. Draví roztoči jsou k dostání na páskách, které na podzim připevníte sešívačkou či přivážete provázkem na stromy. Pásky se ponechají na místě až do jara, kdy se roztoči rozlezou do listů.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: