UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na hryzce?

Hryzec vodní je hlodavec, známý také jako hraboš, který bývá postrachem mnoha zahrádkářů. Na zahrádce totiž dokáže udělat pořádnou neplechu. Navíc se velice rychle množí. Vaše úroda tak může přijít vniveč. Podobně může dopadnout i upravený trávník, na kterém se objeví drobné krtiny. Nenechte si zkazit dojem z vaší zahrady a pusťte se do odpuzení a likvidace hrabošů. Jak se takových hryzců na zahradě účinně zbavit a co na ně platí?

jak-na-hryzce

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Od hryzců vám mohou pomoci kočky. Pokud však kočku nemáte nebo si ji nechcete pořizovat, můžete vyzkoušet některou z dalších metod. Tou je třeba líh. A jak na to? Do každého otvoru v norách, které na zahradě objevíte, nalejte v několika etapách malé množství lihu. Další možností je výsadba rostli nebo bylin, které hryzci nesnáší a které je svojí vůni odpudí. Mezi ně patří pryšec skočcový, řebčík královský nebo česnek. Naopak hryzci milují topinambury. Jejich pěstováním si tak můžete, co se hryzců na zahradě týče, poměrně zavařit.

Další možností, kterou v oblasti vyhánění hryzců máte, jsou nejrůznější elektrické odpuzovače, které se nabíjejí solárně pomocí sluneční energie. Ty fungují na principu ultrazvukových signálů, které jsou pro uši hryzců nepříjemné a je tak pravděpodobné, že se už na vaší zahradě nebudou déle zdržovat.

Vyzkoušet můžete i vykuřovací dýmovnici, u které je ovšem nutné uzavření všech otvorů v norách, což může být problematické. Ale i tato metoda je mezi zahrádkáři poměrně osvědčená. K otvorům můžete umístit i speciální pastičky na hryzce nebo návnady, které je zahubí.

Když bude nejhůř a žádné z výše uvedených metod jako jsou pastičky, vykuřovací dýmovnice, návnady nebo plašiče nebudou fungovat, pak je už jediným východiskem obrátit se na profesionální deratizační službu, která zajistí účinné odstranění hryzců z vaší zahrady.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: