UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak ostříhat ostružiny?

Pokud chcete na zahradě pěstovat ostružiník, nebo už jej máte, je důležité vědět, jak správně ho stříhat, abyste se dočkali každoroční bohaté úrody a zabránili vzniku chorob. Ostružiník se vysazuje i stříhá na jaře.

jak-ostrihat-ostruziny

Jak ostříhat ostružiny? (Zdroj fotky: Freepik.com)

V prvních dvou letech od výsadby rostlině nechejte pouze 3 pruty, v dalších letech šest. Všechny ostatní pruty odstříhněte úplně u země. Na jaře, předtím než ostružiník začne rašit, zkracujte postranní plodné výhony na prutech na 2 – 3 pupeny. Z nich budou růst plodné letorosty. Dvouleté odplozené výhony nechejte přes zimu jak jsou, budou chránit mladé výhonky před mrazem.

Na jaře je stačí odstřihnout až u země. Úroda poroste na výhonech z předešlého roku. Mnoho odrůd ostružiníku vyžaduje také letní řez, díky kterému nebude keř moc hustý. Má-li keř mnoho předčasných letorostů, zkraťte je na asi na 4 – 5 listů. Růst tímto způsobem usměrníte, zjednodušíte si vyvazování keře a dopřejete dostatek světla všem výhonům.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: