UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat batáty?

Batáty neboli sladké brambory pocházejí z Ameriky a do Evropy se dostaly v období Kolumbových výprav. Jedná se o kořenové hlízy jednoleté rostliny s názvem Povijnice batátová. Oproti klasickým bramborám, se kterými mimochodem nemají botanicky nic společného, jsou výživově hodnotnější a pokud je konzumujete často, mohou příznivě působit na vaše zdraví.

jak-pestovat-bataty

Jak pěstovat batáty? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Působí proti nespavosti, neuropatii, střevním problémům, pálení žáhy atd. V kuchyni jsou výtečné ve formě polévky, pyré, chipsů či jen tak pečené v troubě. Dnes se pěstují hlavně v Americe, Asii a Africe. Pro pěstování vyžadují více tepla, ale mohou klidně vyrůst i v našich zeměpisných podmínkách. Kromě slunné polohy vyžadují hluboké hlinitopísčité půdy s množstvím organických zásobních látek. Máme na výběr několik možností pěstování – můžeme je pěstovat ze sazeniček nebo hlíz ze zahradnictví nebo k vlastní sadbě využijeme hlízy zakoupené v supermarketu.

Pokud již máte nařízkované rostlinky z obchodu, na záhon nebo do většího květináče (vysazují se do hloubky 20 cm) na balkon je vysaďte až zhruba v polovině května, až přejdou ranní mrazíky. Vyberte jim slunné místo v bezvětří a dobře propustnou a humózní zeminu, kterou pravidelně přihnojujte vhodným hnojivem. Během vegetace batáty zhruba čtyřikrát zavlažujte, v sušším počasí i víckrát.

Také je doporučováno batáty vyvazovat, jelikož výhony této popínavé rostliny mohou dosahovat až pěti metrů. Rostliny při okopávání přihrnujte jako klasické brambory. Na podzim, až rostliny zaschnou, batáty vykopejte, očistěte a dejte na stinné místo oschnout. Větší hlízy pak skladujte stejně jako brambory, menší hlízy si nechte jako sadbu na příští rok. V tom případě je uložte do písku do bezmrazého sklepa.

Pokud chcete zkusit vlastní sadbu, nejlépe koncem února v supermarketu kupte batáty. Hlízy bývají chemicky ošetřené proti klíčení, a proto je na den namočte do vody. Pak máte na výběr dvě možnosti. Buď hlízu dejte do úzké skleničky (aby hlíza nezapadla) a čekejte na vyrašené výhonky. Nebo hlízu vystavte světlu třeba na parapet a ona začne sama klíčit. Každopádně pak dostatečně silný výhonek odříznete, dáte do sklenice s vodou a necháte zakořenit. Poté postupujte stejně, jak bylo popsáno výše.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: