Jak pěstovat papriky?

Papriky jsou na pěstování poměrně nenáročné. Když se rozhodneme pěstovat papriky, stačí nám vhodný prostor, zemina a sazeničky. Je na vás, jaké druhy pěstovat, můžete si vybrat, zda klasické sladké odrůdy nebo chilli. Menší druhy chilli paprik se dají pěstovat i v truhlíku za oknem, nejsou náročné a některé druhy vydrží i přezimovat. Některé původní odrůdy lze pěstovat i přímo ze semínek.

jak-pestovat-papriky

Jak pěstovat papriky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Stačí na jaře zasadit, optimálně v únoru, či březnu – buď do truhlíku na balkon, nebo pokud máte k dispozici skleník, tak tam – papriky jsou odolné. Jejich pěstování je snadnější než například u rajčat. Je vhodné přihnojování, ale zvládnou růst a dávat krásné plody i bez toho. Stačí běžná zálivka, několikrát do týdne. Na některé odrůdy si počkáte do léta či podzimu, ve skleníku můžete sklízet i déle, a pokud pěstujete uvnitř, je možné si sezónu ještě více prodloužit.

Není nad to vypěstovat si vlastní zeleninu a nemuset se spoléhat na papriky z obchodních řetězců, často s nevábným vzhledem a silnými pochybnostmi o čerstvosti. Nejlépe se jim skutečně bude dařit ve fóliovníku či skleníku. Hlavní je zajistit adekvátní množství vody. Tedy zalévat, ale nepřelévat – každodenní zálivka by jim neudělala dobře. Je vhodné je sklidit, jakmile jsou zralé a nenechávat je na rostlině příliš dlouho.

Samozřejmě záleží na druhu, ale jakmile jsou plody pevné a dozrálé, měli by se sklízet. Pozornost byste měli věnovat i plevelu, aby papriky měly dostatek prostoru a plevel jim neubíral potřebné živiny. Vše platí o sladkých i chilli paprikách. Zatímco sladké papriky pravděpodobně po utržení rychle zkonzumujete či upotřebíte do jídla, skladování chilli má svá specifika. Je potřeba je co nejdříve nasušit, zmrazit, zavařit, případně upotřebit do nějakého chutného receptu, aby vaše úroda nepřišla vniveč.  Ať se pěstování daří a dobrou chuť!

Pro Dudlu napsala: Kristýna Lorencová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: