UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat brambory?

Pěstování brambor není žádná věda. Dají se pěstovat v podstatě i na kompostu, což je nejjednodušší způsob pěstování, odpadá vám tím mnoho péče a starostí. Pokud však chcete klasiky pěstovat v zemi na zahrádce, nevyhnete se standardní péči a údržbě.

jak-pestovat-brambory

Jak pěstovat brambory? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Prvním krokem je správně si vybrat odrůdu, kterou budete chtít pěstovat. Často se pěstují vynikající rané odrůdy, které nevyžadují ani žádnou speciální přípravu a nemusí se loupat. Brambory se vysazují zhruba od března do května, záleží na teplotě a vlhkosti půdy. Je vhodné pořídit si kvalitní sadbu.

Pokud nebudete pěstovat brambory na kompostu, je nutné si připravit záhon, který důkladně odplevelíte a prokypříte. Poté si vyoráte brázdu, do které vkládáte jednotlivé brambory. Nesázejte je příliš hluboko, spíš je potřeba si ohlídat, aby nebyly příliš blízko u sebe (aspoň 20–30 cm). Důležitější, než hloubka sázení je správné přihrnutí, na kterém hodně záleží. Očka musí směřovat nahoru a brambora se musí přihrnout na 15–20 cm.

Poté brambory důkladně zalijte a udržujte je vlhké, aby rychle naklíčily. Pak je potřeba znovu přihrnout. Jsou velmi náročné na živiny, je potřeba je hnojit kvalitním organickým hnojivem, případně kompostem. Do brázd je také možné nastýlat trávu, díky které se v záhonu udrží potřebná vlhkost.  Mimo hnojení je také potřeba hlídat plevel, který by bramborám ubíral živiny a pravidelně se o ně starat, měli bychom je také okopávat. Pokud jim dáte náležitou péči, bohatě se vám odmění. Budete mít zdravé a kvalitní brambory.

Důležité je také pravidlo, že brambory se nesází opakovaně na stejném místě, ale umístění záhonu je potřeba obměňovat. Sklízí se za suchého počasí a zhruba dva týdny před sklizní je vhodné zbavit se natě. Pamatujte na to, že po sklizni by se měli zkonzumovat do dvou týdnů a užijte si svou úrodu!

Pro Dudlu napsala: Kristýna Lorencová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: