UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat jahody?

Pěstování jahod je možné kromě zahrádek i doma za oknem. Lze je pěstovat i v květináči v bytě, nebo v samozavlažovacím truhlíku na balkóně. Daří se jim téměř všude. Jejich pěstování je nenáročné a stává se stále oblíbenější. Velice důležité je poskytnout jahodám adekvátní zeminu, nejlépe k zemině přimíchat rašelinu. Pak je stačí už jen zasadit.

jak-pestovat-jahody

Jak pěstovat jahody? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Ještě předtím ale musíme vybrat vhodnou odrůdu, existuje mnoho typů a druhů jahod. Některé nám udělají radost bohatou odrůdou jen jednou, ale pak existují také celoroční, které nám sladké plody nabídnou opakovaně, někdy i několik let v kuse. Můžeme si vybrat ranné, polorané, pozdní, stále plodící nebo balkonové odrůdy.

Nenáročné jsou například měsíční jahody, které jsou sice menší, ale budou nám dávat drobné plody celou sezónu. Sazenice jahod pořizujte těsně před výsadbou. Je možné je vysazovat na jaře nebo na podzim (nebo koncem léta). Potřebují vydatnou, ale méně častou zálivku. Je dobré je udržovat vlhké. Na jaře v období od dubna do května a na podzim koncem srpna, v září a říjnu.

Pokud pěstujeme jahody na zahradě, je důležité je mulčovat. Můžeme použít slámu či posečenou trávu. Je také možnost je zakrýt netkanou textilií. Někdo používá černou fólii, ale zde hrozí, že jahody budou uhnívat. Výhodou je, že je nepropustná a drží se pod ní teplo a vlhkost. Jahody pravidelně přihnojujeme a také jim zaštipujeme výhony, aby zbytečně nevysilovaly rostlinu. Výhony můžeme použít na kompost, nebo na novou sadbu.

Přes zimu je možné jahody chránit chvojím, nebo je přikrýt textilií. I u jahod, jako u mnoha jiných rostlin, je potřeba měnit čas od času stanoviště a po několika letech vymyslet místo na záhonek jinde. Pěstování jahod není náročné a může se do toho pustit opravdu každý a voňavé plody bez umělé chuti za to opravdu stojí.

Pro Dudlu napsala: Kristýna Lorencová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: