UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat dýně?

Pěstování dýní je volbou dlouhé řady zahrádkářů. Důvodů je hned několik. Získáte okrasný prvek vaší zahrady a také plody, které můžete zpracovat na několik různých způsobů. Vypěstovat si můžete i okrasné dýně, které vám v podzimním období poslouží k ozdobení vaší terasy nebo okolí domu. Existuje několik druhů dýní a jedlé jsou dokonce i ty okrasné. Zpracovat je tak můžete do spousty různých jídel. Mezi nejznámější odrůdy patří dýně Hokkaidó.

jak-pestovat-dyne

Velkou výhodou pěstování dýní je to, že nejsou příliš náročné. Jsou vděčné a stačí jim opravdu málo. Jak pěstovat dýně, abyste se mohli radovat z velké úrody? Základem pro úspěšné pěstování dýní je dostatek slunce a půda bohatá na živiny. Stín a vlhké místo tedy nejsou zrovna dvakrát dobrou volbou. Dýně se dají pěstovat nejenom na klasickém, ale i ve vyvýšeném záhonu. Dařit se jim bude i na kompostu, nebo dokonce v truhlíku.

Dýně si můžete předpěstovat ze semínek nebo si můžete koupit již vzrostlé sazeničky. Během svého růstu vás dýně nebudou obtěžovat vysokými nároky na péči. Kromě slunce a propustné zeminy bohaté na výživu budou potřebovat už jen vodu. V případě sucha jim postačí zalévání obden, a to ideálně v podvečerních hodinách. V tuto dobu dýně vodu lépe zužitkují.

zahradnicke-potreby

Až začnete pozorovat drobné kuličky plodů dýní, dopřejte jim vydatnou zálivku. Kontrolujte také, zda listy nenapadla plíseň. V době, kdy se začnou objevovat první plody, pak je můžete v případě vlhkého léta podložit třeba prknem, z důvodu, aby se nedotýkaly země. Byly by tak náchylnější na plísně.

Víc péče pak už není potřeba. Postačí jen občasné vytrhávání plevele a čekání na co nejlepší úrodu. A kdy je ten pravý čas sklizně? Tu správnou dobu poznáte podle usychajících stopek a podle toho, že jdou plody dýní dobře odtrhnout.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: