Jak zazimovat jahody?

Jahody jsou oblíbenou volbou dlouhé řady zahradníků. Dají se pěstovat v záhonu i v truhlíku, třeba na balkoně. Jahody jsou víceletou rostlinou a nenávidí mráz, a proto je nutné je na zimu důkladně připravit.

Pokud pěstujete jahody na zahradě v záhonku, a chcete se i příští rok radovat z bohaté úrody, pak je nutné je řádně zazimovat. Samotné zazimování není nějak složité, stačí jen dodržet několik kroků.

Prvním krokem, které je nutné před zazimováním jahod provést, je důkladné zbavení plevele. Celý záhon proto důkladně vyplejte. Pokud na něm mát položenou netkanou textilii, pak většinou stačí jen vytrhat z jejích otvorů a kolem ní trsy plevele. Následně tuto textilii očistěte od zbytků plevele, trávy a listů.

Po vypletí přijde na řadu stříhání. Z jahodníků odstraňte staré, uschlé a nezdravě vypadající listy, případně i poničené rostliny. U zdravých jahodníků je pak nutné odstranit i květní výhonky, protože plody už v této době stejně nebudou mít žádnou šanci k dozrání.

zahradnicke-potreby

Poté bude následovat hnojení. I na podzim si totiž jahodníky zaslouží důležité vyživení. Poslední hnojivo by mělo být aplikováno přibližně v období do konce října. Ideální volbou je podzimní hnojivo obsahující důležité složky pro posílení kořenového systému a zvýšení odolnosti rostlinek.

Důležitá je taktéž zálivka, která by se měla provádět až do prvních mrazů, jinak by totiž došlo k uschnutí rostlin. V případě teplé a suché zimy je možné i v tomto období jahody zalévat. V případě, že máte záhon pokrytý černou netkanou textilií, pak už nic dalšího dělat nemusíte.

Pokud je máte pouze na záhonu, pak je vhodné rostliny obsypat třeba slámou a ke krčkům rostlin přihrnout zeminu, nebo i kompost. V případě hodně velkých mrazů je možné jahodníky překrýt bílou textilií, přes kterou na ně bude pronikat denní světlo.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková