Jak pěstovat vinnou révu?

Vinná réva je bezesporu na světě nejstarší a nejrozšířenější pěstovanou ovocnou dřevinou. Řadí se mezi liány, ale její pěstování je jako byste si na zahradě vysadili strom. Pojďme si říct, co všechno potřebujete znát pro úspěšné pěstování vinné révy.

jak-pestovat-vinnou-revu

Jak pěstovat vinnou révu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat vinnou révu?

Nejprve budete muset vyhledat vhodné stanoviště pro její výsadbu. Raději než na rovině se jí bude dařit na jižním svahu pozemku. Ten ale má doma málokdo, proto se většinou umísťuje na jihozápadní, jihovýchodní, případně západní strany pozemku. Kromě nároků na teplé místo vinná réva miluje i sluneční svit. Právě dostatek slunečního svitu je podmínkou kvalitního dozrávání hroznů, v kterých se tvoří cukry a aromatické látky.

Slunce ale ovlivňuje také vybarvování bobulí. Jak má ráda slunce, nemá ráda vítr. Takže při výsadbě se vyhýbejte větrným místům a samozřejmě mrazovým kotlinám. Když réva nasazuje na květ, teploty nižší než 15°C, vítr a mokro by mohlo květenství lehce poničit. Vítr snadno láme křehké mladé zelené výhony. Vinnou révu vysazujte koncem března do velké jámy alespoň půl metru široké a hluboké a zasypte ji velmi kvalitním humózním substrátem s dobrou propustností.

Budete jí muset také poskytnout oporu, po které se bude pnout. V průběhu vegetace budete muset rostlinu pravidelně zalévat, správně stříhat, hnojit a chránit postřiky proti škůdcům. Odměnou za provedenou práci vám ale bude lahodné ovoce a domácí podzimní vinobraní. Před každou výsadbou révy, doporučujeme poradit se v zahradnictví s odborníkem, který vám jisrě poradí s výbněrem správné odrůdy pro váš pozemek. Všeobecně odolnými světlými ranými odrůdami jsou Solaris nebo Vostorg. Dále pak Krystal. Z tmavých Chrupka červená nebo Chorvát.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: