Jak pěstovat kiwi?

Ač se to zdá neuvěřitelné, ale vypěstovat si vlastní kiwi u vás na zahradě můžete i vy, navíc nebudete potřebovat ani skleník. Kiwi jsou výborné, po dozrání nasládlé a dodají celodenní doporučenou dávku vitaminu C. Také obsahují draslíku, který pozitivně ovlivňuje krevní tlak a rozpustné vlákniny, které upravují hladinu cholesterolu v krvi.

jak-pestovat-kiwi

Jak pěstovat kiwi? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat kiwi?

Nejlépe se bude na zahradě dařit minikiwi, latinsky aktinidii význačné a jejím odrůdám. Doporučujeme druhy Ananaskaja, Weiki a Ašoko, popínavé rychlerostoucí liany s vyšší a pravidelnou plodností. Během růstu venku budou potřebovat oporu a umístění na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní straně zahrady.

Rostlina vyžaduje kvalitní propustnou zeminu s dostatečnou zásobou živin, především vápníku, draslíku a hořčíku – základních prvků, které potřebuje pro kvalitní kvetení a pro nasazování plodů. Zasadit budete muset samčí i samičí rostlinu, aby vám kiwi plodilo. Až rostliny dobře zakoření a vyženou dostatečné přírůstky, přivazujte výhony jednotlivě, aby se nezamotávaly do sebe.

Každý výhon může být základem kmínku, na kterém se po několika letech objeví květy a plody. Plody mini-kiwi budou oválné až kulovité žlutozelené bobule, kolem 2 cm dlouhé a 1,5 cm široké s příjemnou, sladce navinulou chutí. Plody dozrávají v průběhu podzimu, proto myslete na to, že je třeba je vysadit tam, kde budou mít i na podzim dostatek slunce a světla.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: