UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat křen?

Kupujete-li často křen pro jeho říz, pak vězte, že nejlepší říz bude mít čerstvě sklizený křen z vlastní zahrádky. Jak ale docílit kvalitního kořenu?

jak-pestovat-kren

Jak pěstovat křen? (Zdroj fotky: Pixabay.com)

Jak vypěstovat křen?

I když je pěstování křenu známé ve střední Evropě již od 12. století, vypěstovat si vlastní křen není nejjednodušší úkol. Ale právě proto, že doma vypěstovaný křen je mnohem chutnější než kupovaný, stojí za to vyvinout trochu úsilí. Nejprve je třeba získat silný kořen. Ten by měl mít alespoň 2 cm v průměru.

Toho docílíte tím, že budete dodržovat dvě pravidla: odstraňovat květenství, které by podzemní části křenu vysilovalo, a odstraňovat také postranní slabé kořínky kolem hlavního kořene, aby se křen zbytečně nerozvětvoval. Přestože se dá křen pěstovat i jako víceletá rostlina, zaměříme se na jednoleté pěstování. Je jednodušší a proto i nejoblíbenější. Nejprve si budete muset pořídit slabé postranní kořeny ze sklizně z předchozího roku.

Takový kořen sežene v zahradnictví pokud ne u sousedů. Křen sázíme do země v březnu, přičemž tenké kořínky i pupeny před sázením odrhneme. Křen dostatečně zaléváme a hnojíme, jinak by měl slabé kořeny a štiplavou chuť. Během června odhrábněte zeminu kolem rostoucího kořene a odloupněte všechny nové postranní kořínky. Poté kořen opět zahrňte zeminou. Křen se sklízí na podzim vyrýváním. Stačí mu odkroutit listy a uložit ho do bedýnek s pískem do sklepa. Křen vám vydrží po celou zimu.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: