Jak pěstovat levanduli?

Levandule je velmi oblíbenou rostlinou, a to především pro její typický vzhled s fialovými květy různých odstínů a také zajímavou vůni. Její typy se liší svojí výškou i vůní. Příjemná levandulová vůně dokáže uklidňovat a navozovat příjemný spánek.

jak-pestovat-levanduli

Jak pěstovat levanduli? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Tato fialová voňavá rostlinka se dá pěstovat na zahradě i na balkoně. Patří se mezi ty méně náročné, což ocení především ty, kteří nemají na svoji zahrádku příliš času. Základem je vhodně zvolená půda. Ta by měla být spíše suchá a propustná. Levanduli svědčí slunné stanoviště, proto na to myslete ať už ji vysadíte na zahradu, na balkon nebo ji budete mít na parapetu.

Levanduli si můžete vypěstovat ze semínek nebo pomocí již vzrostlých sazenic. Pokud si chcete levanduli vypěstovat ze semínek, pak je dobré začít už během ledna nebo února. Výsevní substrát promíchejte s pískem v poměru 4:1. Semínka jemně zatlačte do 2x větší hloubky než je jejich rozměr. Substrát následně navlhčete vodou z postřikovače.

Klasickým zaléváním by totiž mohlo dojit k odplavení semínek. Dbejte na to, aby substrát nevyschl a pravidelně jej postřikujte vodou tak, aby mohla semínka začít klíčit. Nádobu se zasazenými semínky mějte v místnosti, kde teplota vzduchu neklesá pod 20°C. Volte místo u okna s orientací na jih nebo východ. Během 3 – 4 týdnů začnou semínka klíčit. Malé rostlinky pak přesaďte do vhodných květináčů.

Pokud si chcete ušetřit práci, pak si jednoduše pořiďte již vzrostlé sazenice. V případě, že chcete levanduli pěstovat na zahradě, pak ji sázejte až v druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Před výsadbou sazenice pár dní venku „otužujte“, aby si zvykly na nižší teplotu a postupně je zvykejte na slunce. Pak už nic nebrání tomu, sazeničky zasadit na slunné stanoviště. V období jara a podzimu je pak vhodné levanduli stříhat a také pravidelně odstraňujte uschlé části. Díky této péči se vám levandule odvděčí bohatým květenstvím.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: