UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat pórek?

Pórek neboli pór představuje zeleninu, která v sobě ukrývá řadu cenných vitamínů a minerálů a měla by tak být pravidelně obsažena v našem jídelníčku. Namátkou uvedeme, v jakých oblastech příznivě působí na lidské zdraví.

jak-pestovat-porek

Jak pěstovat pórek? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pozitivně ovlivňuje imunitu, podporuje trávení, činnost mozku a ledvin, pomáhá hojení ran apod. Pokud k tomu máme prostor, ideálně venkovní záhon, pórek se hodí i na domácí pěstování. Pěstování pórku totiž není složité a zvládnout by to měl opravdu každý. Pórku se dobře daří i ve vyšších polohách a chladnějších oblastech. Pórek je dvouletá rostlina, přičemž v prvním roce se konzumuje a v tom druhém má květy. Jelikož vyžaduje dlouhou vegetační dobu, je žádoucí vysadit ho co nejdříve. Vyséváme ho na vzdálenost cca 15 centimetrů do úrodné půdy s množstvím hnoje nebo kompostu.

Půdu je dobré před výsadbou pórku hluboko zkypřit. Řádky by od sebe měly být vzdáleny cca 30 centimetrů. Ze začátku ho denně zaléváme, protože pórek potřebuje dostatek vláhy. Později ho zaléváme zejména v parném létě. Během vegetace k pórku přihrnujeme zeminu, abychom se dočkali co nejdelší vybělené části. Rovněž se doporučuje pórek přihnojovat hnojivy, např. superfosfátem. Pórek je vhodné v období srpna až září pokrýt textilní fólií. Ta působí preventivně proti škůdci – mouše vrtalce pórové.

Sklízet pórek můžeme cca 16 až 20 týdnů po výsevu, a to postupným vyrýváním od konce léta do jara. Kromě výsevu lze pórek pěstovat i z předpěstovaných sazenic. Tam je pak výhoda, že jednotlivé rostlinky můžete dát hlouběji do záhonku. Před pěstováním pórku se ujistěte, jakou odrůdu jste si ze zahradnictví donesli domů. Z botanického pohledu známe pór letní a pór zimní (ten je v České republice více zastoupen). Pórků existuje však několik druhů a mírně se liší i v nárocích na pěstování.  

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeirová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: