UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat špenát?

Kdo by nemiloval špenát, dá se z něho uvařit mnoho dobrých a zdravých jídel, je bohatý na vitamíny, minerály a v hlavně, dá se neskutečně snadno vypěstovat na zahradě i v truhlíku. V obchodech je velká nabídka odrůd vhodných k pěstování až po deset měsíců v roce.

jak-pestovat-spenat

Jak pěstovat špenát? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Většina z nich se seje na jaře a sklízí se na přelomu jara a léta. Jiné speciálně vyšlechtěné druhy lze vysévat a sklízet až do podzimu. Některé odrůdy se dokonce hodí k přezimování, když je vysejete na podzim, sklidíte je jakmile sleze sníh a oteplí se.

Zajímavým druhem je anglický špenát připomínající šťovík, který se dá sklízet i několik let. Velmi známý špenát je baby špenát, nejedná se o odrůdu, ale o mladé lístky běžného špenátu. Špenát lze sít do pravidelných řádků i na široko, kdy ho rozhodíme po celém záhonu.

Jedinou nevýhodou pěstování na široko je, že se velmi nepohodlně záhon pleje. Při setí semínka nepřekrývejte velkou vrstvou zeminy. Během pěstování ho nepřihnojujte, a už vůbec ne dusíkatými hnojivy, které si špenát uchovává v listech. Špenátu dopřejte pravidelnou, ale ne příliš vydatnou zálivku. Dostatečná vláha udrží jeho listy svěží a křupavé.

Budete-li špenát zalévat moc, listy začnou zahnívat nebo plesnivět. Sklízí se většinou celá úroda najednou. V případě baby špenát, dají se sklízet jak jednotlivé nejmladší lístky, tak i celá mladá rostlinka. Dalším možným způsobem je sestřihnutí celé skupinky listů nad srdéčkem rostliny. Rostlina posléze opět obrazí a vyrostou na ní nové lístky. Jen počítejte s tím, že úroda nebude už tak bohatá a půjde do květu.

Aby vám špenát dlouho vydržel, spařte ho a zamrazte. Syrový vydrží v lednici i dva týdny ve spodní části lednice. Napadnou-li špenát v průběhu růstu mšice, stačí jej důkladně ostříkat vodou z hadice a odstranit škůdce ze spodní strany listů.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: