Jak pěstovat vánoční kaktus?

Kvetoucí vánoční kaktus je nádherná ozdoba domácností během zimního období. Co ale dělat, aby přežil ve vší kráse do příštích Vánoc?

jak-pestovat-vanocni-kaktus

Jak pěstovat vánoční kaktus? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Předáme vám pár zkušenosti, jak o něj pečovat, aby vám za rok opět vykvetl. Umístění rostliny spolu s teplotou vzduchu jsou nejdůležitějšími faktory k úspěšnému pěstování. Kaktus nemá rád přímé slunce a mnoho světla, líbit se mu bude tedy v polostínu. A jestli máte okno situované na sever, bude to nejlepší místo, kam ho umístit.

Na teplém stanovišti vám nevykvete. Sice vám i při pokojové teplotě kolem 22 stupňů bude růst, ale nepokvete. Kořeny jsou velmi choulostivé na přemokření, proto si odpusťte příliš častou zálivku. V době vegetace zalévejte kaktus přibližně jednou týdně tak, aby zemina nikdy úplně vyschla ani se nepřemáčela. Může se stát, že se na rostlině objeví poupata, ale brzy začnou opadávat.

Protože rostlina není náchylná na škůdce ani choroby, je to spíš znamení toho, že máte v pokoji příliš suchý vzduch. Ke zlepšení stavu pomůže, když budete rostlinu pravidelně rosit. Po odkvětu teplých dní ho vyndejte na zahradu do stínu. Asi tak od května do srpna načerpá dostatek čerstvého vzduchu a díky tomu, v období od října do ledna bude lépe nasazovat poupata.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: