UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat majoránku?

Vypěstujte si doma aromatické koření, které je zároveň posilující léčivka. Povzbuzuje trávení, umírňuje bolest hlavy, uklidňuje, zlepšuje náladu a pomáhá při dýchacích obtížích a respiračních nemocech. Její specifická vůně nám nejvíc připomene bramboračku, zabijačkové speciality nebo bramboráky.

jak-pestovat-majoranku

Jak pěstovat majoránku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Doma vypěstovaná a usušená majoránka voní maličko jinak a jemněji než ta prodávaná. Majoránku lze pěstovat na zahrádce, ale bude se jí dařit i v truhlíku za oknem nebo na balkoně. Buď si ji můžete vypěstovat ze zakoupených sazenic, nebo si ji vysít v průběhu března do skleníku nebo pařeniště. Semínka jsou velmi jemná, proto je nezasypávejte zeminou, ale nechte je klíčit přímo na povrchu zeminy.

Při teplotách 20 až 22 stupňů a optimální vlhkosti substrátu semínka vyklíčí během týdne. V první polovině května vysazujte předpěstované sazeničky o výšce 5 až 8 cm přímo do volné půdy v záhoně ve skupince po čtyřech sazeničkách. Poskytněte jí lehčí hlinitou půdou na teplém místě. Při sběru majoránky na přelomu června a července jí seřízněte ve výšce 5 až 8 cm nad zemí.

Druhý sběr vás čeká na konci srpna a někdy se poštěstí a sklidíte ji ještě jednou v průběhu podzimu. Nať sušte na stinném vzdušném místě při teplotě do 40°C. Sušenou majoránky protřepávejte přes sítko ve velikosti oček 3 – 5 mm, zbylé stonky můžete vyhodit. Listy a květy získáte ze stonků zdrhováním.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: