UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se zbavit krtka?

Jestliže máte zahrádku, určitě už jste se někdy(alespoň z vyprávění) setkali s krtkem. Místo toho, abyste se po ránu radovali z nového kvítku nebo nasazeného plodu, zkazí vám náladu kopečky hlíny rozmístěné všude po trávníku nebo ještě hůř, přímo uprostřed květinového nebo zeleninového záhonu. Jelikož je krtek zvířátko chráněné zákonem, nijak ublížit mu nesmíte. Pouze ho budete muset přinutit za použití přiměřených prostředků, aby šel o dům dál.

jak-se-zbavit-krtka

Jak se zbavit krtka? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Boj s krtkem bohužel nevyhrajete za jeden víkend a ani dosud neexistuje žádná stoprocentně spolehlivá metoda, možná i proto je krtek nevítaným návštěvníkem. Potěšující zprávou pro vás ale může být, že přítomnost krtka je ukazatelem, že půda na vaší zahrádce je v pořádku. Navíc, krásně nakypřenou půdu, kterou vám krtek vyryl na povrch trávníku, přemístěte na záhonky, do truhlíků nebo do květináče. Rostlinky vám poděkují.

Krtci také nejsou nijak nebezpeční. Kromě žížal se živí škůdci, jako jsou žravé ponravy chroustů. Kořeny rostlin vůbec neničí, pokud je neponičí tunelováním chodbiček. Ale ani toto poškození nebývá zase tak zásadní. Jediné, co nám z návštěvy kazí radost, jsou vlastně jen nevzhledné krtince. Jak tedy na něj? Existují sklopné pasti, které dokáží krtka chytit, ale vybírejte pouze takové, které krtkům neublíží. V takové pasti stačí zvířátko přenést dostatečně daleko od zahrad. Aby se vám brzy nevrátil na váš pozemek, raději ho odneste dál, než si myslíte. K dostání jsou také solární nebo elektronické plašičky krtků. Ty by měly odpudit krtky za pomocí vibrací nebo zvuku.

Nepříjemné jsou ale i pro lidský sluch. Dokonce se dá koupit i trávníkové hnojivo odpuzující krtky. Naše babičky používaly také mnoho způsobů, známé jsou například vkládání vyčesaných chomáčů vlasů nebo vaty napuštěné výraznou vodou po holení přímo do díry pod krtincem.

Říká se, že ani odvar z cibule, octu nebo citrusové kůry krtkům příliš nevoní. Jako plašiče na krtky lidé vyrábí větrníky z PET láhví, plechovky zavěšené na kovové tyči nebo závěsy z kovových zátek od piva. Pokud chcete vyzkoušet metodu hadice s vodou, měli byste hlídat u jiné díry, abyste ho po vyplavení odchytili a odnesli pryč ze zahrady.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: