Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak se zbavit slimáků?

Všichni zahrádkáři to známe. Přijde jaro a je na čase vypěstovat zeleninu a ovoce. Jenže pak přijde léto, které je teplé a vlhké a začneme mít problémem se škůdci, hlavně se slimáky. Jenže jaké jsou na ně metody? Někde jsem zaslechla, že ani odborníci nemají přímou radu, jak na ně. Ale máme rozhodně na výběr z několika možností.

jak-se-zbavit-slimaku

Jak se zbavit slimáků (Zdroj fotky. Freepik.com)

  • První, kterou asi děláme nejčastěji, je každý den je vysbírávat. To nám ale zabere spoustu úsilí a času.

  • Další možností je sůl. Pro slimáky je to od nás velice nehumánní, protože sůl pro ně znamená dlouhou a bolestivou smrt. Bohužel si ale i takto můžeme uškodit sami, jelikož sůl má bohužel špatný vliv na půdu, resp. Škodí i rostlinám, které se snažíme tak pečlivě vypěstovat a ochránit. Moje babička, ale slimáky většinou solila a zároveň sbírala.
     
  • Třetí možností je elektrický plůtek na slimáky. Ten by měl slimáky spolehlivě odehnat. Když lezou přes plůtek, spojí tím dva dráty a dostanou elektrický výboj. Tak je to shodí a dá jim to lehkou ránu. A už by tam neměli lézt.

  • Další věcí ke zvážení jsou vaječné skořápky - rozsypat je rozmačkané kolem záhonů, ty na slimáky působí, jako žiletky. Nebo se říká, že je dobré rozsypat logr od kafe, či rozlít kolu, v tom je kofein a slimákům paralyzuje jejich nervový systém.

  • Humánnějším způsobem se může zdát, slimákům rovnou přeseknout hlavu, třeba rýčem. Zde je, ale potřeba stejně slimáka sebrat, jinak by mohl přilákat další.

Možností jsou asi i nějaké chemické přípravky, ale zase kdo by si chtěl ničit svoji půdu a někdo říká, že si na to slimáci zvykli. A bylo to na houby. Nejpřirozenější obranou je asi začít chovat plemeno kachen, které se nazývá indičtí běžci, ti se plzáky živí a na zahrádce vám je spolehlivě vysbírají. Ale to asi také není pro každého. Ať je to tak, nebo tak přeju ať vámi vybraný způsob funguje. Každý si prostě musíme najít stejně ten, který nám bude vyhovovat nejvíc.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: