Jak vypěstovat avokádo?

Avokádo zaznamenalo za poslední roky nebývalý úspěch. Dřív v našich končinách téměř neznámý plod je dnes už standardní nabídkou obchodů a jeho chuť zná snad každý. Věděli jste ale, že pecka avokáda není bezcenná? Lze z ní poměrně snadno vypěstovat novou rostlinku.

jak-vypestovat-avokado

Jak vypěstovat avocádo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Milovníci pokojových rostlin nyní určitě zbystřili. Vystačíte si s peckou, párátky a sklenicí vody. Avokádo nařízněte opatrně, abyste pecku nepoškodili. Pečlivě ji omyjte a následně osušte. Po obvodu pecky nyní napíchejte tři párátka. Pecka musí směřovat vzhůru její špičatější částí a párátka by v ní měla být zhruba pod úhlem 45°. Takto připravenou pecku posaďte do sklenice s vodou.

Hladina vody by měla dosahovat zhruba do poloviny až dvou třetin pecky. Nyní už vám zbývá pouze čekat a trpělivě dolévat vodu. Té avokádo potřebuje opravdu hodně. První kořínky začnou z pecky vylézat až v řádu týdnů. Následovat je bude stonek. Nechte jej vyrůst do velikosti několika centimetrů a následně jej přesaďte do květináče. Pokud to půjde, během procesu z avokáda odstraňte párátka, případně je odlomte.

Avokádo není žádná fajnovka, stačí mu běžná zemina pro pokojové rostliny. Pecka by měla být opět zhruba z poloviny nad úrovní zeminy. Náročné je však na množství vody, proto dbejte na to, aby byla zemina vždy vlhká. V zimních měsících mu stačí běžná pokojová teplota, v létě má rádo letnění venku. Dejte pozor, abyste mladší rostliny nevystavovali přímému slunečnímu záření.

Rozrůstání avokáda podpoříte pravidelným zaštipováním. Já jsem tímto způsobem zkusila vypěstovat avokádo ze čtyř pecek. Všechny čtyři pokusy proběhly úspěšně. Jedno z avokád bylo navíc zakoupeno jako bio. Zajímalo mě, zda to bude mít na vypěstování vliv. Paradoxně to byla právě pecka z bio avokáda, které trvalo vyklíčení nejdéle. Avokádový experiment tedy vřele doporučuji. Získáte tak, stejně jako já, nevšední okrasnou pokojovou rostlinku.

Pro Dudlu napsala: Iva Horychová

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: