UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat rajčata?

Jak pěstovat rajčata? Je to velice jednoduché. Pro začátek vezmeme semínka z rajčete. Ta vysušíme asi v únoru, nebo v březnu. Když jsou suchá, tak je dáme do kelímku od jogurtu (který nám krásně poslouží místo květináče), kam dáme i hlínu a zalijeme. Kelímky umístíme, nejlépe asi na parapet k oknu, prostě někam na světlo. A chodíme postupně zalévat. Musíme je mít v teple. Postupně vidíme, že začnou růst malé rostlinky. Pokračujeme v zalévání. Až vyroste větší rostlinka. Což nám vychází asi někdy na duben, květen a je potřeba je přesadit do větších kelímků, aby se jim zvětšily kořeny a rostlinky mohli zesílit.

jak-pestovat-rajcata

Jak pěstovat rajčata (Zdroj fotky: Freepik.com)

V květnu pak rostlinky přesadíme do půdy, kde je budeme finálně chtít. Vydlabeme díru, já dávám před přesazením rajčete ještě pár kuliček Cereritu, nalijeme vodu dáme rostlinku i s hlínou z kelímku. A ještě nahrneme zpátky vyhrabanou hlínu a dáme pár kuliček Cereritu. Já už poté rajče nehnojím, jen takhle na začátku. Zalijeme ihned znovu, aby nám rajčata hned neuschla. Poté k rajčatům přidávám tyče, aby měli kolem čeho růst do hůry a netáhly se nám jen po zemi.

Já používám spirálové tyče k rajčatům, cca 2 metry dlouhé. Pokud máte stejnou tyč, tak rajče kolem tyče obmotáme (pomocí spirály nám samo drží) a nebo pokud se nám nechce pořizovat spirálové tyče, lze si vystačit např. i s kulatými dřevěnými, či železnými rovnými tyčkami (já v začátcích používala kulaté tyče od dětské postýlky). Rajče přivážeme provázkem, ale tak, aby mělo možnost zesílit, ale zároveň nebylo málo utažené, aby se nekácelo a drželo nám u tyče.

Chodíme denně zalévat, pokud neprší. Obecně si myslím, že je potřeba, aby byl na místě dostatek světla a pokud možno i více tepla. Např. vyhřáté zdi, betonového plotu apod. U rajčátek pak pravidelně otrháváme tzv. dvojáky.To jsou větvičky, které nám rostou navíc mezi stonkem a větvičkou s listy (jde o to, aby v jednom místě nešly ze stonku dva listy). Postupně také u rostlinky chodíme zatrhávat větvičky s listy, aby spíše rajče cílilo na rajčata a už nevyhánělo nové a nové větvičky. Já vždy ale i některé větvičky s listy nechávám. Je ale důležité, aby se nám na listech nechytla píseň. Pokud vidím žlutý, nebo špatný list s černou plísní, ihned ho celý odtrhávám od stonku, aby plíseň nenapadla celé rajče. Rajče začne růst a malé zelené bobulky, se začínají zvětšovat a zvětšovat.

Potom v červenci a v srpnu začnou rajčátka červenat a my se můžeme těšit na úrodu a přemýšlet, jak je zpracovat. A sbíráme je, když jsou červená. Když je sebereme dříve nic se neděje oni ve tmě dojdou. Ale je to škoda, za mne osobně si myslím, že nechytí tu správnou chuť rajčete. Takže bych i řekla, že vypěstovat si domácí rajčátko není nic složitého. A po úrodě se můžeme těšit na únor a celý kolotoč začne zase na novo, ale další rok už budete mít svoje zkušenosti, které určitě využijete a další úroda bude lepší než ta předešlá. Navíc budete mít vyzkoušeno na kterém místě se rajčatům daří lépe a kde ne. Takže to za to stojí.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: