UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zasadit avokádo?

V tomto článku se dozvíte nejen jak vypěstovat avokádo z pecky, ale také několik zajímavých informací o avokádu samotném. Jeho krémovou dužinou totiž nerozmazlujete jen své chuťové pohárky, ale zároveň prospíváte svému zdraví. Avokádo je totiž doslova nadupané vitaminy, minerály a dalšími nepostradatelnými živinami. Sluší se ale předem upozornit, že na první plod z vaší rostlinky si budete muset počkat poměrně dlouhou dobu, minimálně pět let. Přesto to stojí za to, radost vám bude dělat i jako pěkná pokojová květina.

jak-zasadit-avokado

Do jaké hlíny zasadit avokádo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Ovoce jménem avokádo

Možná jste to dosud nevěděli, ale z pohledu botaniky patří avokádo mezi ovoce. Je plodem stálezeleného plodu jménem hruškovec přelahodný (latinsky Persea americana) a jeho původním domovem je Mexiko. Zralý plod má hruškovitý tvar, tmavě zelenou až tmavě hnědou slupku a uvnitř měkkou, světle žlutou až zelenkavou dužinu s velkou kulatou peckou uprostřed. Druhové jméno „přelahodný“ avokádo dokonale vystihuje, jeho chuť je totiž skutečně (pře)lahodná a máslovo-krémová konzistence taktéž. Chuťově se avokádo podobá ořechům, není nijak výrazné, a pro vysoký obsah různých tuků je velice výživné a sytivé.

Avokádo v kuchyni

Avokádo je typické zejména pro středoamerickou a jihoamerickou kuchyni. Lze ho upravit nasladko i naslano. V Mexiku se z něj připravuje především tradiční guacamole, v Brazílii je zase oblíbené coby dezert – posypané cukrem. Můžete si z něj také vyrobit lahodné smoothie s banánem nebo ho přidat do těstovin.

Avokádo v léčitelství

Dužina avokáda je bohatá především na rostlinné tuky, díky čemuž se velmi podobá kvalitnímu olivovému oleji. Dále obsahuje spoustu vitaminů (C, E, K, H, B3, B5), kyselinu pantothenovou a minerální látky (draslík, hořčík, měď, fosfor). Avokádo dovede snižovat krevní tlak, pomáhá při jaterních onemocněních, posiluje srdce a pomáhá při léčbě chorob ledvin a močových cest.

Pěstování avokáda

Jak už bylo napsáno v úvodu, pěstování avokáda je během na dlouhou trať a první roky budete mít ze zasazené pecky spíše pokojovou rostlinu. První plody očekávejte nejdříve za pět až sedm let.

Zde je návod na to, jak pecku avokáda zasadit:

  1. Pecku z avokáda nejprve důkladně očistěte od dužiny, aby její případné zbytky nezačaly hnít a nenarušil se tak proces klíčení.

  2. Do pecky vyřízněte čtyři malé otvory z každé strany, nejlépe tak, aby od sebe byly vzdálené zhruba nastejno. Do těchto otvorů zasuňte špejle. Ty by měly být delší, aby vytvořily oporu pro pecku, kterou pak umístíte do skleničky s vodou.

  3. Do sklenice napusťte vodu, chvilku ji nechte stát při pokojové teplotě a pak do sklenice vložte pecku tak, aby se svou spodní částí dotýkala vody. K udržení nad hladinou vám pomůžou právě ony špejle.

  4. Vodu doplňujte podle potřeby, pecka se vždy musí vody dotýkat.

  5. Zhruba po třech až čtyřech týdnech začne pecka avokáda klíčit. Ve chvíli, kdy kořeny zaplní většinu sklenice a vyraší stonek, můžete vyklíčenou pecku vyjmout ze sklenice, vytáhnout z ní špejle (pokud to jde) a zasadit do květináče.

  6. Do připraveného květináče s hlínou (postačí běžný zahradnický substrát) zasaďte naklíčenou pecku tak, aby 2/3 koukaly ven.

  7. O rostoucí rostlinu se starejte stejně, jako o ostatní pokojové květiny – pravidelně ji zalévejte a když to bude třeba, přesaďte ji. Dbejte na to, aby nebyla vystavena přímému slunci, hrozilo by jí totiž spálení. Také je vhodné ji sem tam přihnojit hnojivem na citrusy. Hlínu v květináči se snažte udržovat vlhkou, neměla by být suchá, ale ani promáčená.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: