UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat kopr?

Kopr vonný (latinsky Anethum graveolens) je silně aromatická rostlina, jejíž domovinou je oblast východního Středomoří a západní Asie. Jeho vůně je nezaměnitelná, připomíná jemnou vůni citronu. Existují ale i lidé, kterým kopr vysloveně smrdí a nepozřou nic, co se kolem této zelené rostlinky byť jen mihlo.

jak-pestovat-kopr

Jak pěstovat kopr? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Ať už patříte k jeho milovníkům nebo ho nemůžete ani cítit, kouzlo se mu rozhodně nedá upřít. Však si ho lidé cení už od dob starověkého Egypta. Pro své charakteristické aroma je využíván především v kuchyni, ale díky obsahu celé řady zdraví prospěšných látek je také ceněnou léčivkou, své pevné místo má například v indické medicíně. V čem je tato bylinka tak skvělá a jak ji pěstovat?

Podmínky pro pěstování

Kopr je jednoletá rostlina, což znamená, že dospívá, kvete i umírá během jednoho roku a pak je třeba zasadit novou. Využívá se jeho nať, květy, listy s zralá i nezralá semena. Kopr je nenáročný na pěstování, prospívat bude jak v záhonu na zahradě, tak v truhlíku za oknem či na balkóně. K tomu, aby dobře rostl, potřebuje především sluneční paprsky, teplo a lehčí, hlinitou, propustnou zeminu bohatou na živiny.

Nesvědčí mu půda kamenitá, těžká a příliš zamokřená. Prospívat mu nebude ale ani příliš suché prostředí. Nejlepším místem pro pěstování kopru je závětří, protože kopr je velmi křehký a snadno by se mohl poničit větrem. Kopr není třeba přihnojovat, hnojení mu může spíše uškodit – obzvlášť citlivý je totiž na hnojiva s obsahem chloru.

Pro úspěšnou pěstování a hojnou sklizeň se držte následujících rad:

  1. Semínka vysévejte v období od dubna do konce srpna
  2. Výsev opakujte každé dva až tři týdny, poslední proveďte v srpnu – budete tak mít dostatek čerstvého kopru po celé léto
  3. Výsadbu provedete tak, že semínka nasypete do mělkých žlábků v půdě, do hloubky 1,5 až 2 cm, opatrně zahrabete a jemně zavlažíte vodou
  4. Při výsevu dbejte na to, aby byla semínka zasazena v řadách vzdálených od sebe 15 až 20 cm, kopr může vyrůst až do výšky více než jednoho metru
  5. Pravidelně odstraňujte plevel a kypřete půdu
  6. Zalévejte dvakrát až třikrát týdně, ve velmi horkých dnech i vícekrát
  7. První svazky kopru můžete sklízet zhruba za tři týdny od vysazení – sklízí se do svazků a sklízet ji můžete až do doby květu


Využití kopru v kuchyni

Kopr je odnepaměti nedílnou součástí středomořské i indické kuchyně, používá se ale takřka po celé Evropě, včetně naší vlasti. Kdo by neznal tradiční koprovou omáčku, polévku kulajdu a zavařené okurky, v nichž kopr nesmí chybět? Kopr se mimo jiné hodí do salátů, severské národy z něj připravují koprovou omáčku k rybám a mořským plodům, chybět nesmí ani v pravém ruském boršči a výborně si rozumí také s kořenovou zeleninou. Kopr se může použít čerstvý, sušený, lze ho naložit do octa nebo ho zavařit. Koprová semínka i celé natě se používají při zavařování okurek.

Léčivé účinky kopru

Semena kopru obsahují hodně vitaminu C, A a také vápník, fosfor. Odvar z kopru má uklidňující účinky na žaludek, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, má močopudné účinky a u kojících matek dokáže podpořit tvorbu mateřského mléka. Kopr také ulevuje při kašli a pomáhá při nespavosti.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: