UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zazimovat muškáty?

Muškáty zná asi každý z nás. Jsou to nádherné rostliny pocházející z Afriky, se kterými se můžeme setkat na zahrádkách i na balkonech - často jsou využívány jako okrasné rostliny. Někdy se muškáty přezdívají také jako pelargonie.

jak-zazimovat-muskaty

Jak zazimovat muškáty? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Obecně pokud chceme pěstovat muškáty, je dobré vědět alespoň trochu, jak na to, nebo si předtím něco málo nastudovat - abychom potom nebyli nějak moc překvapení, že muškátům se u nás nedaří a nakonec vůbec nevykvetou. Podmínky, které musíte splnit, abyste muškáty vypěstovali úspěšně, jsou zejména: světlo, chlad (nějaká chladná místnost, pokud ji v bytě, nebo domě máte - nejlépe osm až dvanáct stupňů °C).

Existuje několik druhů muškátů a mezi nimi jsou samozřejmě značné rozdíly - například ve způsobu přezimování. Ven muškáty vkládáme až po jarních mrazících, to znamená v květnu, nebo červnu (nejpozději). Muškáty mohou mít různou barvu (asi takřka všechny, na které si vzpomenete) - bílé, až přes červenou, růžovou, žlutou, nejčastěji červenou. Jsou to krásné a řekla bych, že nenáročné květiny.

Muškáty zahradní - Rostou vzpřímeně a jsou to přesně ty klasické muškáty, se kterými se můžeme setkat na zahrádkách, od toho taky název muškáty zahradní. Před zimou se nezkracují, pouze je potřeba odstranit květy, které jsou už odkvetlé.

Muškáty převislé - Jejich název je logicky odvozen z toho, že tvoří dlouhé převisy. Na druhou stranu to ale vypadá moc pěkně a i tento druh muškátů je svým způsobem specifický. Převisy se v zimě zkracují zhruba o polovinu. Koncem února se taky výhonky zkracují - v tomto období přibližně na třetinu.

Muškáty ale nejsou jen pro okrasné účinky. Spousta lidí to neví, ale používají se i na dochucování jídel a také pro své léčebné účinky. Pro mnoho lidí to opravdu může být překvapením - i pro mě to donedávna bylo překvapení.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: