Co je hibernace?

Hibernace je ve volném překladu zimní spánek. Známe ho u spousty zvířat, pomáhá jim přežít tuhou zimu. V čem ale taková hibernace spočívá? A která zvířata přezimují v úkrytu při zimním spánku?

co-je-hibernace

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Zvířata, která přes zimu hibernují, se na zimní spánek připravují již na podzim a probouzí se s příchodem jara. Hlavním důvodem, proč někteří živočichové upadají do pravého zimního spánku, je nedostatek potravy během chladného zimního období, kdy je celá příroda zmrzlá, stromy opadané, louky odkvetlé a vše je pokryto vrstvou sněhu.

Hibernace jim tak pomáhá přežít, protože se výdej jejich energie sníží na úplné minimum, nemusí tak ani přijímat potravu. Během hibernace tato zvířata přečkávají zimu v úkrytu, kterému se příznačně říká „hibernaculum“. A co se děje s organismem zvířete při hibernaci? Především se utlumí všechny fyziologické procesy:

  1. snižuje se tělesná teplota
  2. zpomaluje se dechová frekvence
  3. zpomaluje se srdeční tep
  4. zpomaluje se metabolismus

Aby se zvířata na hibernaci dobře připravila, dělají si ještě před příchodem zimy dostatečné tukové zásoby, z nichž pak v zimním období čerpají potřebnou energii. Někdy se ale může stát, že se zvíře během zimního spánku probudí, aby se vyprázdnilo a něco málo snědlo.

Děje se to však velmi zřídka, nemělo by k tomu dojít více než jednou za zimu, protože takové jedno probuzení je vysoce energeticky náročné a může zvíře ohrozit i na životě, došlo-li by k tomu víckrát.

zverimex

Zvířata, která hibernují

Spousta z nás si při představě zimního spánku vybaví například medvěda nebo jezevce. Tito dva lesní tvorové však ve skutečnosti neupadají do stavu hibernace, pouze odpočívají ve svém úkrytu a podřimují. Tělesná teplota se jim nesnižuje, metabolismus zůstává stejný a ani srdeční a dechová frekvence se nezpomalují. Jde tedy o takzvaný nepravý zimní spánek.

Zvířat, která skutečně hibernují, je celá řada a mají své zastoupení v několika živočišných říších:

  • Savci – ježci, plši, plšíci, sysli, křečci, netopýři
  • Plazi – ještěrky, hadi
  • Obojživelníci – mloci, čolci, žáby
  • Hmyz – čmeláci, včely samotářky, berušky, motýli

Velkou zajímavostí je, že celkem pravděpodobně prožívali nějaký druh zimního spánku také předchůdci člověka, kteří žili a přezimovali v jeskyních. Stejně jako u medvěda či jezevce šlo ale o nepravý zimní spánek. S trochou nadsázky by se dalo říct, že mnoho lidí by zimní spánek uvítalo i dnes.

Zimním spánkem ale nespí pouze živočichové, svůj druh hibernace mají i rostliny. Říká se jí dormance a v jejím důsledku dochází k zpomalení růstu rostlin.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: