UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak dát kočce tabletu?

Pokud máte doma kočku, je pravděpodobné, že se dřív nebo později dostanete do situace, kdy jí budete muset podat tabletu. Ať už na pravidelné odčervení nebo s lékem pro boj s nemocí.

jak-dat-kocce-tabletu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Některé kočky spolknou tabletu bez mrknutí oka, v opačných případech musíte vymyslet způsob, který bude pro kočku i pro vás co nejméně stresující. Možností je několik. Nejjednodušší je rozdrtit pilulku do oblíbeného mokrého krmiva nebo schovat celou tabletku do paštiky či kousku pamlsku.

Při této variantě je vhodné použít pouze malé množství jídla, abyste měli přehled, že prášek i s jídlem zmizel. Když ho totiž rozmícháte do velké porce, kterou kočka nedojí, nemáte přehled, jaké množství z léku snědla.

Může se stát, že váš zvířecí mazlíček výše uvedený pokus prokoukne, ani oblíbená pochoutka mu najednou nebude vonět a odmítne nabízenou potravu i s práškem pozřít. Většinou je pak tableta znehodnocena a přijdete o ní. Proto je vhodné sázet na jistotu a tou je aplikace prášku přímo do úst kočky.

Žel tato metoda většinu čerstvých majitelů koček přímo děsí. Je pravda, že se napoprvé pravděpodobně zapotíte, zkuste však zůstat klidní, protože kočka váš stres vycítí, což může celou situaci ještě zkomplikovat. Věřte, že nakonec zjistíte, že je to nejrychlejší a nespolehlivější způsob.

Začněte tím, že vyberete bezpečné a pohodlné místo pro manipulaci s kočkou. Je možné, že se bude kočka vzpouzet a bude chtít utéct, proto zkontrolujte, že jsou zavřené dveře, a že se kočka nemůže schovat na místo, odkud byste jí těžko dostávali. Klekněte nebo dřepněte si na zem a kočku si ,,usaďte,, zády do klína. Levou ruku - palcem a ukazováčkem - jí zespodu zatlačte na čelistní klouby (jakoby na tváře) z obou stran a zároveň lehce zakloňte její hlavu.

zverimex

Ona tímto tlakem otevře tlamičku a vy jí druhou rukou rychle zasuňte tabletu na zadní část jazyka, abyste stimulovali automatický polykací reflex. Pak tlak na čelist povolte, kočka zavře pusu a tabletu spolkne. Je dobré jí u toho pohladit zespoda na krku nebo přidržet tlamičku zavřenou, dokud neuvidíte, že polkla. Poté kočce dopřejte nějaký pamlsek nebo pomazlení, abyste jí ujistili, že i po této ,,drastické,, zkušenosti jste stále její milující páníček.

Pokud se kočka hodně vzpouzí nebo je agresivní, je možné ji zabalit do ručníku a nechat přístupnou pouze hlavu. Případně celý proces zkuste provádět ve dvou lidech.
Můžete vyzkoušet i trochu pohodlnější metodu, nefunguje však vždycky. Zkuste využít chvíle, kdy máte kočku na klíně, chytněte jí za kůži za krkem, jako když kočka nosí koťata.

To by jí mělo znehybnit, prstem zasuňte tabletu bokem do tlamičky mezi rozevřené zuby a položte co nejdál na jazyk. Pak povolte stisk za krkem a kočce jemně foukněte na špičku nosu nebo po něm přejeďte prstem, případně kočku pohlaďte zespoda po krku. Pak by měla kočka polknout. Poté jí chvíli hlaďte a nespouštějte z očí, abyste se ujistili, že kočka prášek nevyplivla.

Vězte, že až budete tabletu aplikovat po několikáté, bude stresu míň a míň a celá ,,akce,, bude do půlminuty hotová.

Pro Dudlu napsala: Denisa Moravcová

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: