UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na čmelíky u slepic?

Chovat kuřata i jakákoli jiná zvířata je radost, ale někdy je to také starost. Třeba když vaše slepice začnou sužovat čmelíci. Co jsou vlastně zač a jak si s nimi poradit a zbavit se jich jednou provždy?

jak-na-cmeliky-u-slepic

Jak se zbavit čmelíků u slepic? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Parazit jménem čmelík kuří

Čmelík kuří nebo také muňka je pavoukovitý druh parazita, který napadá drůbež a saje jí krev. Patří mezi roztoče, má světle šedou barvu a dorůstá velikosti asi 0,2 až 0,8 mm. To není moc, že? Je sice malý, přesto ale dokáže napáchat mnoho škody jak drůbeži samotném tak potažmo vám.

Jak čmelík pije krev, tak zároveň i roste, může se zvětšit klidně i na velikost 1 mm. Jeho tělo pak nabývá červenou barvu. Na první pohled se čmelík velmi podobá klíštěti. Čmelíci nenapadají pouze slepice, ale i ostatní druhy drůbeže – kachny, křepelky, husy, domácí holuby, krůty apod.. Příležitostně se mohou přisát i na domácí zvířata, například na kočky či psy.

Jak poznat čmelíky?

Rozpoznat u slepic čmelíky pouhým okem není vůbec jednoduché, jsou totiž velmi malí a v peří slepic se snadno skryjí. Slepice napadené čmelíky však vykazují jisté příznaky – neklid, bledé hřebínky, úbytek váhy, vypadávání peří a někdy až úhyn. Postižené slepice také mnohem méně nesou vejce.

zverimex

Jak se čmelíků zbavit

Ze všeho nejdůležitější je prevence, která spočívá zejména v pravidelné údržbě a čištění kurníků či jiných ubikací slepic (potažmo jiné drůbeže). Pokud už se ale čmelíci v kurníku objeví, je třeba je zlikvidovat, a to co nejdříve, aby nestihli napáchat příliš velké škody. K dostání jsou nejrůznější přípravky na hubení čmelíků i jiných parazitů, najdete je ve formě prášků, postřiků apod. Jakou cestu zvolit?

  1. Hubení čmelíků v kurníku - Tento způsob spočívá v použití různých speciálních prostředků k hubení čmelíků přímo v místě, kde slepice chováte. Velmi účinný je například křemenitý prášek, který jednoduše nasypete do míst, kde se čmelíci shromažďují a kde mají své úkryty. Případně ho můžete smíchat s vodou v poměru 100 g prášku na 500 ml vody a použít jako postřik na úplně celý kurník. Pro slepice je tento prášek zcela bezpečný.

  2. Hubení čmelíků přímo na slepicích - Druhou možností je hubení čmelíků přímo na napadené drůbeži, K tomu slouží různé postřiky, které čmelíky zahubí. Peří slepic tak jednoduše postříkáte roztokem, který čmelíky zabije a zároveň působí většinou také jako odpuzovač/repelent. Stejně jako jiné přípravky, ani spreje nijak neubližují slepicím a nedostávají se ani do vajec.

Pro lepší účinnost a úplné vyhubení čmelíků je dobré obě metody hubení kombinovat, to znamená vystříkat jak kurník, tak postříkat i slepice samotné.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: