UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyvolat zvracení u psa ?

Máte podezření, že čtyřnohý miláček snědl něco jedovatého? Může to být třeba otrávená návnada či chemikálie. Pokud pes pozřel například mycí přípravek nebo se ho někdo pokusil otrávit, musíte rychle jednat. Důležité je zavolat veterináři a říct mu, co konkrétního se stalo. On vám poví, zda vůbec zvracení máte vyvolávat. 

jak-vyvolat-zvraceni-u-psa

(Zdroj fotky: Freepik.com)

U bělidel či leptavých látek však buďte opatrní, tam není vůbec namístě pokoušet se psa přimět zvracet. Rovnou zamiřte ke zvěrolékaři. Pokud nejlepší přítel člověka zvracel už sám od sebe, je taktéž vyloučené dále v něm nauzeu podnítit. Jestliže je pes malátný nebo v šoku, zvracením by se dokonce mohl udusit. 

Obecně platí, že pokud je nutné tuto reakci podnítit, má se tak učinit do dvou hodin. Poté už to nemá smysl, protože už je látka v krevním oběhu. Snažte se psovi vnutit 3% roztok peroxidu vodíku. Poměr je 1 : 1, takže použijte stejné množství vody jako peroxidu. Abyste na něho psa nalákali, smíchejte tuto dezinfekci s medem.

Peroxid vodíku neboli kysličník musí být naředěný vodou a nalitý psovi přímo do tlamy. Můžeme tak učinit i injekční stříkačkou, pokud ji máme. Místo kysličníku lze aplikovat roztok vody se solí, jedlou sodu nebo hořčici (opět naředěnou vodou), a to přímo na jazyk psa. 

Pokud zvíře spolkne malý ostrý předmět, dejte mu kysané zelí a nalámané kusy chleba pro lepší průchod trávicím traktem a ochráněním před poškozením orgánů. Po pozření jehly, hřebíku nebo špendlíku rovnou zamiřte k veterináři.

Pro urychlení efektu uveďte zvíře do pohybu. Jděte s ním na procházku a nechte ho vyběhat. Vypusťte pejska z kotce na zahradu a hoďte mu klacek. Pokud ke zvracení nedošlo, znovu použijte peroxid, hořčici, solný roztok nebo jedlou sodu.

Jestliže ani tentokrát pes nezačne zvracet, bez prodlení ho vezměte ke zvěrolékaři. Stejně učiňte, pokud už uběhly dvě hodiny od pozření nebezpečné látky. To už totiž toxiny kolují v těle psa. Veterináři ukažte obal přípravku, který váš pes požil.

zverimex

Stoprocentní ochrany zvířete před potenciálním otrávením ze strany nějakého pachatele sice nikdy nedosáhnete, přesto je dobré si psa opravdu dobře hlídat, ať už jdete kamkoliv. Některá individua a nepřejícní lidé prožívají nepochopitelnou radost, pokud se jim podaří usmrtit nějaké nevinné zvíře, které jim nikdy neprovedlo nic špatného.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: