UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na vosy?

Asi každý z nás zná vosy. Jsou to bezobratlá stvoření, která patří do blanokřídlého hmyzu a řadí se mezi čeleď sršňovitou. Pobývají jak v Evropě, tak i například v mírném a subtropickém pásu v Asii.
 
jak-na-vosy
 
Jak na vosy? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 
Jsou velmi podobné včelám, ale je mezi nimi několik rozdílů - vosa může svoje žihadlo použít opakovaně a nic se jí nestane, zato včela při použití žihadla automaticky umírá. Kdo ví, proč to tak příroda zařídila, když včely jsou užitečné, dávají nám med a vosy jsou jen součástí potravního řetězce. Živí se nektarem z květin a rostlin.
 
Většina lidí z České republiky se vos hodně bojí a taky mají k tomu i své důvody. Vosy vás totiž často v létě mohou štípnout i bezdůvodně. Štípnutí pak většinou hodně nateče a musí se potírat například cibulí, aby se štípnutí a bolest zmírnila. 

Vosy si často stavějí hnízda (a s velkou oblibou třeba i na zahradách, nebo na místech, kde to nejméně potřebujete). A když už takové hnízdo najdete, většinou se sem bojíte chodit, protože by vás vosy poštípaly. Ve vosím hnízdu totiž není jen jedna vosa - jsou jich tam desítky, v horším případě stovky. V takovém případě je potřeba buď na místo vůbec nechodit (pokud vyloženě není potřeba), nebo vosy vyhubit a vosí hnízdo zničit.
 

zverimex

Na to je ale potřeba dost odvahy a už v tom být trochu zběhlý a i vědět, kdy jsou vosy aktivní a kdy ne, jinak by se taky snadno mohlo stát, že budete napadeni vosami. To už ale není žádná legrace. Každá vosa má v sobě (ve svém žihadle) vosí jed a tak pokud budete poštípáni více vosami, může se taky lehce zdát, že budete muset do nemocnice.
 
Lepší je tedy poprosit někoho zkušenějšího, aby vosí hnízdo zničil, pokud nevíte přesně co a jak. Není dobré hazardovat a riskovat svoje zdraví - a to i v případě, že máte pocit, že byste to zvládli. Vosy totiž někdy dokážou být pořádně agresivní.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá 

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: