Co je to hlenová zátka?

Když se řekne hlenová zátka, možná si představíte jakýsi „špunt“ tvořený z hlenu a svým způsobem nebudete tak úplně daleko od pravdy. Hlenová zátka je totiž hustý hlen, který se nachází v ženském děložním hrdle a nepropustně ho uzavírá, čímž chrání dělohu s plodem před vstupem různých patogenních mikroorganismů. Hlenová zátka obsahuje antimikrobiální látky, které tvoří nepříznivé podmínky pro škodlivé bakterie, a také imunoglobuliny.

co-je-hlenova-zatka

Jak hlenová zátka vzniká?

V děložním čípku se přirozeně nachází žlázky produkující hlen, který se během menstruačního cyklu značně proměňuje, a to v závislosti na jednotlivých fázích, kdy se mění jeho hustota i barva.

Hlen je za normálních okolností čirý, lepkavý a hustý, v době ovulace je pak hojnější než v jiných částech cyklu a zároveň mnohem řidší a prostupnější, čímž napomáhá vstupu spermií směrem do dělohy. Když dojde k oplodnění vajíčka spermií a uhnízdění zárodku v děloze, žlázky v děložním hrdle se zvětší a začnou produkovat velice hustý a nepropustný hlen, který hrdlo dá se říci „zašpuntuje“ a po celou dobu těhotenství bude bránit vstupu bakterií do dělohy.

detske-zbozi

Jak hlenová zátka vypadá?

Hlenová zátka je jakýsi chuchvalec velmi hustého hlenu, který má gelovitou až rosolovitou konzistenci. Bývá krémově bílý až narůžovělý (od malé příměsi krve z kapilár v děložním hrdle), může mít ale také nahnědlé či béžové zabarvení.

Odchod hlenové zátky

K odchodu hlenové zátky z děložního hrdla dochází obvykle postupně a hlenu může být i poměrně velké množství. Není však vůbec důvod se znepokojovat, je to naprosto přirozený proces, který je jedním z prvních signálů blížícího se porodu.

Postupné uvolňování a následné odtékání hlenové zátky je způsobeno změnami na děložním čípku, který se pomalu připravuje k porodu, tedy roztahuje se a zkracuje. Není možné určit, kdy od odchodu hlenové zátky porod skutečně začne, pokud začne hlenová zátka odtékat, do porodu může zbývat ještě několik dnů a klidně i dva týdny.

Není nijak neobvyklé, když žena odchod hlenové zátky vůbec nepostřehne, protože hlenová zátka může odejít klidně až během samotného porodu. A není ani neobvyklé, že hlenová zátka odejde najednou, což ženy obvykle vnímají jako náhlý „výron“ hlenu, který mohou zpočátku i mylně považovat za plodovou vodu. Hlenová zátka se ale od plodové vody liší svou konzistencí, protože hlen sekret je velmi hustý a vazký. Plodová voda je mnohem tekutější, čirá a má lehce nasládlou vůni.

detske-obleceni

Jak poznat počínající porod?

Odchod hlenové zátky před porodem mohou následovat po nějaké chvíli i kontrakce - pokud nabývají na síle a stávají se pravidelnými, je dost možné, že už začíná porod. Stejně tak ale může jít i o takzvané poslíčky, tedy předzvěstné stahy, které ohlašují, že se porod blíží, ale ještě se o porod nejedná.

Poslíčky od pravých kontrakcí poznáte tak, že při pobytu v teplé vaně či sprše zcela vymizí. Pokud by porod opravdu začínal, kontrakce by nevymizely, ale prohloubily se. Po odchodu hlenové zátky se pak můžete i nadále koupat ve vaně.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: