Kdy si udělat těhotenský test?

Pokud se s partnerem snažíte o miminko nebo naopak o početí nestojíte, nedostaví-li se menstruace v očekávaný den a ne a ne přijít ani další dny, je myšlenka na možné těhotenství vůbec tím prvním, co člověku přijde na mysl. Ať už se nemůžete dočkat pozitivního výsledku nebo chcete těhotenství vyloučit, v tomto článku se dozvíte, kdy je nejvhodnější doba na provedení těhotenského testu.

kdy-si-udelat-tehotensky-test

Jak funguje těhotenský test?

Těhotenský test se provádí z moči a reaguje na přítomnost těhotenského hormonu hCG (choriový gonadotropin). Ten se začíná produkovat ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze a začnou se tvořit základy pro budoucí placentu. K tomu dochází zhruba osmý den po ovulaci, k níž nejčastěji dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu (tedy okolo 14.dne od začátku poslední menstruace). Datum ovulace se ale může lišit i o celé dny.

Jaký těhotenský test vybrat?

Dnes je na trhu spousta těhotenských testů od různých firem. Všechny fungují na stejném principu, tedy detekci hormonu hCG z moči, ovšem ne všechny mají stejnou citlivost. Některé těhotenské testy reagují na hladinu těhotenského hormonu už velmi brzy, od hodnoty 5 nebo 10 mUI/ml hCG, jiné od hodnoty 25 mUI/ml. V prvních týdnech těhotenství hladina hCG stoupá každý den poměrně rychlým tempem, proto je vhodné těhotenský test pro jistotu alespoň jednou zopakovat.
K dostání jsou 3 druhy těhotenských testů:

  • testovací proužky – testovací proužek ponoříte do nádobky s močí
  • kazetový těhotenský test s kapátkem – do připraveného okénka na testu kápnete moč pomocí kapátka
  • test do proudu moči – test jednoduše umístíte do proudu moči

Kde těhotenský test koupit?

Těhotenský test dnes koupíte v každé lékárně a také v drogerii v oddělení prodeje kondomů, lubrikačních gelů, ovulačních testů (a těhotenských testů).

pece-o-telo

Kdy si těhotenský test udělat?

Vzhledem k dnes již vysoké citlivosti těhotenských testů dostupných na trhu je možné těhotenský test provést již v den očekávané pravidelné menstruace, obecně se ale doporučuje raději počkat aspoň pár dnů po vynechání menstruace, kdy je větší šance na věrohodný výsledek. Ženský menstruační cyklus trvá obvykle 28 dní, mohou se ale sem tam vyskytnout i odchylky, kdy se krvácení dostaví buď dříve nebo později.

Jak poznat pozitivní výsledek?

Pokud je výsledek těhotenského testu pozitivní, zobrazí se v testovací zóně dvě čárky (jedna je takzvaná kontrolní, druhá testovací). Vždy by se měla jako první vybarvit čárka kontrolní a pak v případě pozitivního výsledku čárka testovací, při negativním výsledku se druhá čárka neobjeví vůbec.

Pokud by se stalo, že se jako první vybarví čárka testovací a kontrolní vůbec, je výsledek testu neplatný. Někdy se také stane, že na těhotenském testu objeví takzvaný „duch“, což znamená, že se testovací čárka vybarví jen velmi slabě a ne zcela zřetelně. V tom případě je vhodné test za několik dní opakovat, ale počkat nejlépe dva až tři dny.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská