Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je to čtvrtý trimestr?

Těhotenství se jak známo dělí na tři části (trimestry) a každá z nich trvá tři měsíce. Je tu ale ještě jedno období, o kterém jste možná doposud neslyšeli – takzvaný čtvrtý trimestr. Ten začíná v okamžiku porodu a je pro miminko vlastně plynulým pokračováním období před jeho narozením.

co-je-ctvrty-trimestr

Čtvrtý trimestr

Děťátko, které právě přišlo na svět, se na něm ocitne zcela nepřipravené a nezralé. S okamžikem porodu nedochází jen k narození dítěte, spolu s ním se rodí nová žena – matka. Po porodu pak ona i dítě potřebují čas na to, aby se na vše nové adaptovali. Co obnáší čtvrtý trimestr a co miminko v tomto období nejvíce potřebuje?

Stále více se mluví o tom, že šestinedělí, které začíná porodem, by mělo být pro ženu a dítě obdobím klidu, kdy žena především odpočívá se svým miminkem a poznává ho. Tak jako matka prožívá šestinedělí, miminko prožívá čtvrtý trimestr.

Pro to, aby bylo spokojené, potřebuje několik jednoduchých věcí:

1. Nepřetržitý kontakt s matkou

Je naprosto normální a přirozené, že novorozenec potřebuje neomezený a nepřetržitý kontakt s matkou, nejlépe kůže na kůži. Matčino tělo mu zajišťuje pocit bezpečí a klidu, stejně jako v době, kdy bylo ještě v bříšku. Během šestinedělí i po něm je pak dobrým pomocníkem třeba šátek nebo ergonomické nosítko, které vám umožní mít děťátko stále u sebe. Miminko potřebuje cítit teplo a vůni své matky, matka zase potřebuje cítit vůni a blízkost svého miminka, což jí umožňuje lépe se vcítit do jeho potřeb a zamilovat se do něj.

2. Neomezená možnost kojení

Čerstvě narozené miminko se také potřebuje neomezeně kojit, není proto ničím výjimečným, když se kojí i několikrát během hodiny, včetně noci. My lidé patříme mezi takzvané kontinuální savce (stejně jako ostatní primáti), to znamená, že se lidská „mláďata“ nekojí v žádných časových intervalech, ale mnohem častěji, nejlépe podle potřeby. Lidské mateřské mléko má totiž oproti mléku jiných savců jen minimální množství tuku, proto je velmi snadno stravitelné a dítě nezasytí na delší dobu. Kojení ale zdaleka není jen o potravě, sání z prsu také miminko uklidňuje a dodává mu pocit bezpečí.

hracky-pro-nejmensi

3. Houpání

Už v děloze bylo miminko zvyklé na neustálý pohyb a houpání, podle toho, jak se hýbala a chodila jeho matka. Houpání a kolébání ho uklidňovalo a uspávalo a nejinak je tomu i po narození. Odnepaměti se používaly dřevěné kolébky a matky své děti nosily na těle, čímž potřebu houpání dokonale naplňovaly. Pokud své dítě nosíte v šátku nebo nosítku (popř. na rukou), schválně si někdy všimněte, jak se při chůzi uklidní a utiší. Nejlépe funguje běžná, svižnější chůze venku.

Tomuto jevu se říká „reakce na transport“ a má svůj původ už v dávných dobách pravěku – když se skupina lidí potřebovala rychle přesunout z místa na místo, například když hrozilo nějaké nebezpečí, miminko během nošení okamžitě ztichlo a zajistilo tak, že skupina nebyla prozrazena. Tato transportní reakce našim novorozencům zůstala dodnes a je to také jeden z důvodů, proč se miminko během nošení poměrně rychle uklidní.

4. Přiměřený zvuk/hluk

Miminko také nesmírně uklidňují běžné zvuky z okolí, nejvíce pak různé šumění, hučení a syčení. V děloze slyšelo všechny zvuky zvenčí, tlukot matčina srdce a šumění krevního oběhu. Náhlé ticho, které se někdy snažíme miminku zajišťovat ho může naopak rozrušit, proto děti velmi uklidňuje například šeptání oblíbeného „ššš“ do ouška, případně takzvaný bílý šum, někdy dokonce zvuk pračky nebo hluk vysavače. Miminko se také uklidňuje, když slyší matčin hlas, který je schopno rozpoznat už v děloze, proto je dobré mu zpívat.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: