UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jaké jsou první známky těhotenství?

Dnes existuje spousta způsobů, jak potvrdit těhotenství – těhotenský test, vyšetření krve nebo ultrazvuk. Kromě rostoucího bříška je ale možné těhotenství poznat mnohem dřív, než bude patrné na první pohled a dokonce ještě před první návštěvou gynekologa. Jaké jsou první známky počínajícího těhotenství?

prvni-znamky-tehotenstvi

  1. Vynechání menstruace - Vůbec prvním znamením, že možná došlo k početí, je vynechání menstruace. To také ženu vede k tomu, aby si udělala těhotenský test. Dnešní testy, které jsou běžně dostupné v každé lékárně a drogerii, jsou navíc velmi citlivé a zachytí hladinu těhotenského hormonu (hCG – lidského choriového gonadotropinu) již při velmi nízkých hladinách.
  2. Napětí prsou - Napětí až bolest prsou patří k dalším raným známkám těhotenství, které zažije téměř každá žena v očekávání. Napětí pak často doprovází také citlivost bradavek, která může přetrvat až do porodu.
  3. Častější močení - I když je těhotenství ještě na úplném začátku, může žena pociťovat častější nucení na močení, a to jak ve dne, tak v noci. K tomu dochází v důsledku působení těhotenského hormonu, který způsobuje zvýšené prokrvení malé pánve, navíc zvětšující se děloha mírně tlačí na močový měchýř.
  4. Citlivost na vůně, pachy a chutě - Pro rané stádium těhotenství je také typická zvýšená citlivost na různé čichové a chuťové vjemy. Vůně, které ženě dříve voněly, jí najednou vadí, dokonce se stává, že na sobě nesnese ani svůj oblíbený parfém. Totéž platí pro chutě, kdy se dostaví chuť na nějaký určitý pokrm nebo ženě zničehonic přestane chutnat jídlo, které dříve milovala. Také hůře snáší nepříjemné pachy.
  5. Zvýšená únava - Únava na začátku těhotenství je naprosto běžná a i podle ní je možné tušit počínající těhotenství. Těhotenskou únavu je nutné zkrátka přetrpět, ve druhém trimestru těhotenství obvykle odezní. Dopřávejte si spánku tolik, kolik potřebujete, choďte spát dříve a dbejte na pestrou a vyváženou stravu.
  6. Nevolnost až zvracení - Nevolnost, zejména hned ráno po probuzení, patří k nejčastějším známkám těhotenství. Objevuje se v prvním trimestru a nejpozději ve 12. týdnu zmizí. Nevolnost často provází nechutenství, je proto dobré jíst častěji po malých dávkách a nevstávat ráno nalačno, ale sníst předtím aspoň kousek pečiva.


Co dělat při podezření na těhotenství?

Pokud u vás došlo k vynechání menstruačního krvácení a myslíte, že byste mohla být těhotná, udělejte si těhotenský test a následně kontaktujte svého gynekologa a domluvte si s ním vyšetření. Lékaře navštivte také v případě, že by těhotenský test víckrát po sobě vyšel negativní a menstruace se nedostavila déle než dva týdny.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: