UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Sex v těhotenství a před porodem?

Pokud čekáte miminko a prožíváte fyziologické těhotenství bez komplikací, můžete žít normálním sexuálním životem, chcete-li. A to až do samotného porodu, budete-li se na to cítit a mít chuť. Jsou ženy které mají v těhotenství zvýšené libido a jsou naopak ženy, které v těhotenství nechtějí o sexu ani slyšet. Obojí je normální a velmi individuální. Svůj sexuální život a frekvenci sexuálních hrátek tak přizpůsobte především své chuti, náladě a pocitům. Vaše tělo vám napoví ze všeho nejlépe.

sex-tehotenstvi-prd-porodem

Sex s těhotnou (Zdroj fotky: Freepik.com)

Sex v těhotenství

Sexualita v těhotenství je velmi diskutovaným a na internetu často hledaným tématem. Jakmile se pár dozví, že je v očekávání potomka, obvykle se velmi brzy začne zamýšlet nad tím, zda může žít nezměněným sexuálním životem i v době těhotenství. Mezi nejčastěji kladenými otázkami rezonuje obava, zda nemůže pohlavní styk ublížit ženě či nenarozenému miminku, případně do jakého stadia těhotenství je sex vhodný, v jaké frekvenci a podobně. Jisté je, že o miminko se rozhodně bát nemusíte, pohlavní styk mu nemůže nijak ublížit, naopak — koktejl vyplavovaných hormonů matky během milování může mít blahodárný vliv na jeho vývoj. Během těhotenství je pak vhodné dodržovat zvýšenou hygienu, protože těhotná žena je více náchylná k různým kvasinkovým infekcím.

Sexuální polohy v těhotenství

I když se milostným radovánkám se svým partnerem můžete bez obav oddávat po celou dobu těhotenství, přece jen existuje několik věcí, které je třeba dočasně "upravit" či omezit. Kromě toho, že byste se do sexu neměla nutit, pokud na něj nemáte ani pomyšlení (případně máte nějaké komplikace), je vhodné přizpůsobit těhotenství milostnou polohu. Určitě se vyhněte všem polohám, při nichž by mohlo dojít k tlaku na rostoucí bříško nebo při nich hrozilo nějaké zranění. Volte takovou pozici, která vám bude vyhovovat, bude vám pohodlná a budete mít při ní volné bříško — vhodná je poloha zezadu, vleže na boku nebo pozice, kdy je žena nahoře.

hracky-pro-dospele

Sex před porodem

Pokud vše probíhá bez potíží, není důvod vzdávat se sexuálních aktivit ani v pokročilejším stupni těhotenství nebo po termínu porodu. Naopak. Pokud překročíte termín porodu v těhotenské průkazce a ráda byste si k začátku porodu napomohla přirozenou cestou, pak zaručeně nejlepší a nejúčinnější volbou je právě sex. Stahy svalstva během orgasmu mohou pomoci rozběhnout porod. Stejně tak mužské sperma — to totiž obsahuje prostaglandiny, což jsou látky, které způsobují kontrakce.

A právě prostaglandiny jsou hlavním prostředkem pro vyvolávání porodu v porodnici (jsou obsaženy v tabletách, které se používají k tzv. preindukci porodu a zavádějí se až k děložnímu čípku). Přírodní prostaglandiny obsažené ve spermatu jsou však mnohem citlivější než ty syntetické. Pamatujte však, že účinek sexu na případné vyvolání porodu je individuální, vždy záleží především na tom, zda jsou porodní cesty připravené na porod a zda už se k porodu přirozeně schyluje.

detske-zbozi

Masturbace v těhotenství

U masturbace platí to samé, co pro pohlavní styk v těhotenství — není jediný důvod se tohoto potěšení vzdávat. Samozřejmě je ale vhodné dodržovat zvýšenou hygienu v oblasti intimních partií i hygienu a dezinfekci sexuálních pomůcek. Masturbace může, stejně jako pohlavní styk, napomoci k porodu nebo dokonce během něj. Často se stává, že ženě začne odtékat plodová voda, ale porod se nerozbíhá, pak může pomoci třeba právě masturbace.

Kdy se sexu vyhnout

I přesto, že se sexu můžete oddávat i během celého těhotenství a před porodem, jsou situace, kdy sex vhodný není a vy budete muset různě dlouhou dobu, popř. po celou dobu těhotenství, bez sexu vydržet. Jsou to různé komplikace a patologie — špinění či krvácení v těhotenství, vcestná placenta nebo hrozící předčasný porod. Rozhodně se neostýchejte téma sexu v těhotenství probrat se svým gynekologem či porodní asistentkou, jistě vám rádi poradí.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: