UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co můžu jíst při kojení?

Už v těhotenství byste měla myslet na to, že cokoliv do těla dostanete, v určité míře zkonzumuje i vaše miminko. Porodem to však nekončí a v případě, že kojíte, je stále třeba přemýšlet nad tím, co jíte a pijete. Zdravá a vyvážená strava plná živin, vitamínů a minerálů je základ pro zdraví miminka i vás. Pojďme se detailněji podívat na to, co byste během kojení měla jíst a čemu se raději vyhnout.

co-muzu-jist-pri-kojeni

Co můžu jíst při kojení? (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)

Základní složky jídelníčku by měly tvořit:

  1. Bílkoviny 

    Hlavní zdroj bílkovin je maso, dále vejce a mléčné výrobky. Bílkoviny jsou rovněž cenným zdrojem železa, které je pro kojící maminku velmi důležité.

  2. Sacharidy

    Sacharidy je dobré konzumovat spíše v komplexní formě, tedy ve formě brambor, celozrnné rýže, obilovin nebo celozrnného pečiva. Pokud dojde na doplnění energie ve formě rychlejších sacharidů (cukrů), je lepší sáhnout po ovoci nebo cereálním müsli. Sladké čokoládové tyčinky nebo jiné sladkosti je lepší při kojení vynechat. 

  3. Zdravé tuky

    Až budete doplňovat minerály a enzymy z tuků, je lepší vždy sáhnout po těch rostlinných. Zdraví prospěšné tuky najdete v řepkovém a olivovém oleji, avokádu nebo třeba rybách. Velmi důležitým zdrojem tuků jsou také ořechy a semínka jako jsou mandle, vlašské ořechy nebo chia semínka.

Své místo by v jídelníčku kojící maminky mělo mít rozhodně ovoce i zelenina, vitamín D, zinek, kyselina listová a jód.

hracky-pro-nejmensi

Co nejíst při kojení?

Se stravou během kojení i těhotenství vám pomůže i lékař, nicméně není to žádná věda. Jídelníček při kojení by se měl skládat ze všech makroživin, které byste do těla měla dostat i normálně. Nad potravinami, které jsou nevhodné při kojení rovněž není nutné dlouho přemýšlet. Kojící maminka je skrz mateřské mléko s dítětem úzce propojena, což znamená, že mu nebudou prospívat stejné potraviny jako vám. Dobré je vyřadit či omezit potraviny jako jsou sladkosti, cukr nebo nadbytečné množství soli.

Samostatnou kapitolou jsou pak nadýmavé potraviny nebo ostrá jídla. Zažívání malého miminka je mnohem citlivější než u dospělého člověka, a proto je tedy dobré se těmto potravinám vyhnout. Velmi znepříjemnit život by mohly potraviny jako: česnek, cibule, hrách, čočka, fazole, zelí, čerstvé pečivo, chilli a pod.

Pro Dudlu napsala: Petra Mariánková | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: