UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak užívat vitamín D?

S příchodem chladného počasí se, ostatně tak jako každý rok, zvyšuje nápor na naši imunitu. Náš organismus je náchylnější více než kdy jindy na celou řadu nemocí, a to od obyčejného nachlazení po vážnější virová onemocnění či například angíny. Jedním ze způsobů, jak zvýšit (nejen) celkovou obranyschopnost našeho těla, je udržování dostatečné hladiny vitamínu D. V dnešním článku se proto podíváme nejen na jeho zdroje, ale také na vhodné množství a způsob užívání. 

jak-uzivat-vitamin-D

Jak nejlépe užívat vitamín D? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je vitamín D?

Než se však zaměříme na samotné zdroje tohoto nezbytně důležitého vitamínu, je třeba si ujasnit, co vitamín D vlastně je. Jedná se o jednu z 24 makroživin, které jsou pro správné fungování našeho těla naprosto základní. Jelikož vitamín D patří spolu s vitamíny A, E a K mezi vitamíny rozpustné v tucích, je třeba si hlídat nejen jeho dostatečný příjem, ale také dát pozor na jeho nadbytek – na rozdíl od vitamínů rozpustných ve vodě se totiž ukládá v těle, což znamená, že je možné se jím předávkovat.

Proč je vitamín D vlastně tolik důležitý?

Pokud bychom se měli podívat na oblasti našeho zdraví, pro které je vitamín D nezbytný, jako první většinu z nás napadne imunita. Právě nedostatek vitamínu D v zimním období, kdy nás trápí nedostatek slunečního záření, je důvodem, proč tak často končíme doma pod peřinou s chřipkou, angínou či obyčejným nachlazením. 

Kromě obranyschopnosti je však vitamín D důležitý například pro vstřebávání fosforu a vápníku do krve, což jsou oblasti, které úzce souvisí se zdravím našich kostí a zubů. To znamená, že v případě jeho vážného deficitu se můžeme připravit například na osteoporózu či zvýšenou lámavost kostí, která hrozí zejména u osob ve vyšším věku či u lidí s rodinnou anamnézou. Řada studií také ukazuje souvislost mezi dlouhodobým nedostatkem vitamínu D a například cukrovkou či kardiovaskulárními chorobami. Bohužel se nejedná o nijak vzácný problém – v rámci Evropy je hrozí onemocnění těmito chorobami v důsledku deficitu vitamínu D třiceti až padesáti procentům dospělé populace.

Jaké jsou zdroje vitamínu D?

Jak již bylo řečeno, tím nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D jsou sluneční paprsky. Problém však může nastat nejen v zimním období, kdy je slunce poskrovnu, ale také dokonce i v létě, kdy se před nezdravým UV zářeních chráníme opalovacími krémy. 

Dalším přirozeným zdrojem vitamínu D je samozřejmě strava. Našli bychom ho zejména ve žloutcích, mléce, tučných rybách či například sádle. Je však nutné konstatovat, že i u lidí, kteří tyto potraviny pravidelně konzumují, je stále velká šance deficitu tohoto vitamínu. V ten okamžik přichází na řadu suplementace, a to nejčastěji formou doplňků stravy.

V jaké formě a množství vitamín D užívat?

Co se týče samotných doplňků stravy, i zde máme na výběr z několika možností. Vitamín D je často obsažen v nejrůznějších multivitamínech. Pokud vám ale například krevní testy potvrdí, že je vaše hladina vitamínu D velice nízká, sáhněte spíše po vitamínu D ve formě kapslí či kapek

Jelikož však u vitamínu D jakožto vitamínu rozpustného v tucích hrozí předávkování, je třeba dodržovat denní maximální dávku. Přestože je tato hodnota vzhledem k celé řadě faktorů značně individuální, jako vhodné denní množství se uvádí 15 mikrogramů, v zimním období až 25 mikrogramů. V případě, že je deficit vitamínu D opravdu velký, k dostání jsou i léky s vyšším obsahem tohoto vitamínu, ty jsou však vzhledem riziku předávkování výhradně na předpis.

K předávkování však může dojít i při nadměrné konzumaci běžně dostupných doplňků stravy. A co nám při předávkování vitamínem D hrozí? Jelikož nadměrný příjem vitamínu D zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva, a tedy zvyšování jeho hladiny v krvi, může dojít k řadě nežádoucích účinků. Mezi ty patří například nevolnost, zvracení či tvorba močových kamenů.

Když užívat doplňky stravy s vitamínem D?

Co se týče vhodné doby užívání doplňků stravy s vitamínem D, to je ideální především večer před tím než jdete do postele. Jelikož ovlivňuje vstřebávání vápníku, je vhodné déčko a vápník doplňovat ve stejnou dobu tak, aby se přes noc mohly dostatečně vstřebat.

Pro Dudlu napsala: Zdeněk Matuška | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: