Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak se připravit na císařský řez?

Někdy se stává, že z nějakého důvodů nemůžete přivést miminko na svět přirozenou cestou a už v těhotenství je naplánován císařský řez. Jindy se zase stane, že se zkomplikuje již běžící porod a je též nutné přistoupit k císařskému řezu. Výhodou první možnosti je, že se na císařský porod můžete připravit více dopředu. Ovšem i na možnost číslo dvě je možné se alespoň trochu připravit, minimálně tím že si variantu císařského řezu připustíte a zohledníte ji i při sepisování porodního plánu.

jak-se-pripravit-na-cisarsky-rez

Jak se nejlépe připravit na porod císařským řezem? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se fyzicky a psychicky připravit na císařský řez?

Ať už máte císařský řez plánovaný nebo ho máte v mysli jen jako možnost při porodu, je dobré být informovaná o svých možnostech, vědět co chcete a tomu přizpůsobit výběr porodnice. I za předpokladu, že budete rodit přirozeně, je dobré se ve vámi vybrané porodnici informovat o tom, jak tam vypadá péče o ženu a miminko během císařského řezu a po něm. Zaměřila bych se na následující body:

  • zda je možná přítomnost partnera na operačním sále
  • zda praktikují bonding i po operativním porodu
  • zda se ženy po porodu umisťují na JIP a dochází tak separaci miminka nebo se překládají rovnou na oddělení šestinedělí (to bývá zvykem v malých porodnicích)
  • zda porodnické oddělení disponuje nadstandardními pokoji, kde s vámi může po celou dobu hospitalizace pobývat i partner (popř. jiná blízká osoba)

detske-zbozi

Co vás čeká

Císařský řez je chirurgický zákrok, velká břišní operace, a proto jí předchází i odpovídající předoperační příprava - předoperační vyšetření a konzultace s anesteziologem, který vás seznámí se způsobem anestezie (nejčastější je spinální nebo epidurální, celková se provádí jen v akutních případech).

Pokud je císařský řez plánovaný, pak se obvykle do porodnice dostavíte ráno v den výkonu. Od půlnoci nejíte ani nepijete. Při příjmu vám bude zavedena kanyla, kam vám budou podávat infuze a léky, a močová cévka, případně se oholí pubické ochlupení v místě plánovaného řezu. Jako prevence tromboembolické nemoci vám aplikují malou injekci nízkomolekulárního heparinu pod kůži a zabandážují dolní končetiny.

Na sále vám poté anesteziolog aplikuje anestezii. Nemusíte se bát bolesti, místo vpichu se lokálně umrtví a samotný vpich a aplikace spíš jen zatlačí než zabolí. Anestezie začne účinkovat během několika minut, při regionální anestezii přestanete během pár chvil úplně cítit část těla od bránice až k prstům u nohou.

Personál vám pomůže zaujmout polohu na zádech, jednu ruku budete mít během celé operace nataženou směrem ven, aby bylo možné aplikovat medikamenty. Následuje samotná operace, k níž porodníci přistoupí až ve chvíli, kdy si ověří, že anestezie skutečně funguje.

Řez se dnes nejčastěji provádí v dolní části podbřišku, zhruba dva centimetry nad stydkou sponou, vede se příčně a ve spodním prádle pak ani není vidět. Během operace můžete cítit lehké tlaky jako když vám někdo sahá na břicho. Občas se stává, že se rodičce dělá špatně od žaludku nebo má pocit na omdlení, v takovém případě hned informujte anesteziologa a on váš stav upraví. Anesteziolog s vámi bude po celou dobu operace mluvit a sledovat váš stav a vitální funkce.

Samotné vybavení miminka trvá okolo 15 minut. Poté operatéři manuálně vybaví placentu, zkontrolují dutinu děložní a opět vás zašijí. To může trvat zhruba 20 až 30 minut. Během operace se nepřetínají břišní svaly, jak si spousta lidí myslí, nýbrž se pouze roztahují od sebe, nedochází tedy k žádnému narušení.

hracky-pro-nejmensi

Po vybavení miminka mohou následovat dva scénáře: 

  1. Novorozence převezme dětská sestra a ošetří ho na výhřevném lůžku, kde ho zároveň prohlédne pediatr a pak vám ho už oblečené a zavinuté na chvilku ukážou, načež ho odvezou na novorozenecké oddělení, vás na JIP a v následujících hodinách vám ho budou po třech hodinách vozit jen na pár minut na přiložení k prsu (což není pro nastartování laktace zrovna ideální).
  2. Miminko vám rovnou položí na hrudník a vy si s ním užijete nerušený bonding a můžete zkusit i první přisátí k prsu. Pokud u sebe navíc budete mít partnera, je to úplně ideální stav. Po skončení operace vás i miminko převezou na společný pokoj, kde už zůstanete spolu a může tam s vámi pobývat i partner a být vám tak k ruce, dokud to nebudete zvládat sama. Výhodou je, že nedochází k separaci miminka a vy můžete rovnou začít kojit a být spolu, což je důležité nejen pro správný start kojení, ale i pro vaši duševní pohodu.

Pokud budete po sekci umístěna na JIP, strávíte tam zhruba jeden den. Během vašeho pobytu tam budou sledovat vaše vitální funkce a tlumit bolesti. Tam už také budete moci bez omezení pít, první jídlo dostanete následující den a zpočátku to bude kašovitá strava. Citlivost spodní části těla se po regionální anestezii vrací pozvolna, v řádu několika hodin. Stejně jako po jiných operacích, i po císařském řezu je důležitá včasná mobilizace, tedy brzké vstávání.

Druhý den po operaci, brzy ráno tak s pomocí sestřičky poprvé vstanete a s dopomocí se opláchnete. První vstávání je vždy náročné, ale bude se to jen zlepšovat. Odstraní vám močovou cévku i kanylu a následně budete přeložena na oddělení šestinedělí, kde už budete moci být se svým miminkem neomezeně a věnovat se mazlení a kojení.

Obzvlášť po císařském řezu je důležité více se zaměřit na kojení, protože často dochází ke zpomalení nástupu laktace, většinou z důvodu separace miminka a nedostatečnému přikládání k prsu. Vše se dá ale dohnat. Po porodu císařským řezem se standardně propouští čtvrtý až pátý den po operaci a případné stehy (pokud nebyl použit vstřebatelný materiál) se odstraňují desátý den po porodu.

detske-obleceni

Vaše možnosti

První scénář, kdy sekce probíhá za účasti přísně jen zdravotnického personálu, bonding není možný a dochází k separaci miminka od matky, je bohužel stále tou častější variantou v mnoha českých porodnicích.

Druhý scénář je ale v našich končinách také možný, proto pokud víte dopředu, že budete rodit císařským řezem, vážně popřemýšlejte nad tím, jestli ho podstoupíte nutně v té nejbližší porodnici (a třeba se zbytečně ochudíte o možnost mít u sebe partnera a miminko po celou dobu) nebo si zajedete do jiné, byť vzdálenější porodnice, kde se vám ale dostane nesrovnatelně lepší a vstřícnější péče a přístupu zdravotníků.

Ať tak či tak, před plánovaným císařským porodem není od věci absolvovat nějaký ten předporodní kurz, některé jsou zaměřené konkrétně na císařský řez, případně si najít soukromou porodní asistentku, která vám pomůže se na porod sekcí připravit, zbavit se strachu a třeba se s císařským porodem i smířit.

Mějte na paměti, že porod císařským řezem vyžaduje delší rekonvalescenci než vaginální porod, budete mít větší či menší bolesti v jizvě a s tím ztíženou pohyblivost, proto si pokud možno zařiďte výpomoc někoho blízkého během prvních dnů po propuštění z porodnice, oceníte to.

Po porodu je vhodné užívat kolagen, který podporuje hojení ran. nepomáhá jen hojení, ale i celkové regeneraci těla. Užívat ho můžete i v průběhu těhotenství. Kolagen v těhotenství neškodí, ale jeho užívání raději zkonzultujte s vaším lékařem.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: