Co je kolagen?


Kolagen je druh nerozpustné bílkoviny nacházející se v lidském těle. Kolagen má v našem organismu velmi důležitou roli. Po 25. roce věku dochází ovšem k zásadnímu snižování tvorby vlastního kolagenu v těle a po 40. roce věku se přestává úplně tvořit. V takových případech je tedy žádoucí tělu kolagen doplnit. Ani z pestré stravy ovšem není možné získat jeho dostatečné množství. Žádoucí je tedy dodat ho tělu pomocí speciálních preparátů.

Kolagen patří mezi základní stavební prvky v těle. Má důležitou funkci v podobě pojiva buněk po celém těle, konkrétně ve šlachách, v kostech, kloubech, pokožce nebo také v cévách a v zubech. 70 % kolagenu je pak zastoupeno v kloubních chrupavkách.

Existují 3 typy kolagenu. Kolagen typu I je v těle nejvíce zastoupen. Jedná se o hustá vlákna tvořící struktury v kostech, šlachách, chrupavkách a zubech. Kolagen typu II je tvořen volnějšími vlákny a nachází se v elastické chrupavce. Ta má za úkol tlumit nárazy vznikající v kloubech. Kolagen typu III pak utváří strukturu ve svalech, tepnách a najít ho můžeme i v rychle rostoucích tkáních.

sportovni-vyziva

A s čím vším dokáže kolagen pomoci?

Pomáhá řešit problémy s pohybovým ústrojím, zlepšuje stav pleti a vlasů, výborně funguje i na třepící se a lámavé nehty. Zpomaluje vznik vrásek, rozzáří pleť a zamezí její ochablosti. Dále také pomáhá řešit různé problémy s pokožkou, jako jsou například strie, různá kožní zranění či kožní nemoci.

I pokud ovšem dodáváte tělu kolagen, nebo se stále ještě ve vašem těle vyrábí, může docházet ke zpomalení jeho účinnosti. To nastává většinou z důvodů, jako je nadměrná konzumace sacharidů a rafinovaných cukrů, nadměrné se vystavování slunečnímu záření bez používání vhodného ochranného faktoru nebo také kouření, což je jeden z nejdůležitějších faktorů, který stojí za snižováním tvorby kolagenu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: