Menstruace po porodu

Kdy se vrátí menstruace po porodu? Na to neexistuje jedna jediná odpověď, která by platila pro všechny ženy bez rozdílu. První menstruace po měsících těhotenství a porodu miminka se může dostavit nejdříve za šest až osm týdnů, ale v případě kojení to může trvat i mnohonásobně déle. U kojících maminek je příchod prvního menstruačního krvácení po porodu velmi individuální - některá kojící žena začne menstruovat brzy po skončení šestinedělí, jiná až za několik měsíců a další klidně až za dva roky (samozřejmě za předpokladu, že tou dobou stále kojí).

menstruace-po-porodu

Kdy přijde menstruace po porodu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy přijde menstruace po porodu

Obnova menstruačního cyklu po porodu závisí především na tom, zda žena kojí, jak intenzivně, jak často a jak dlouho. První menstruace se tak může objevit úplně kdykoli během období kojení nebo až šest týdnů po ukončení kojení. Proč tomu tak je?

Během období kojení hraje prim hormon zvaný prolaktin, který v těhotenství stimuluje růst mléčných žláz a po porodu tvorbu mateřského mléka. Tento hormon ale také blokuje dozrávání vajíček ve vaječnících a v důsledku toho nedochází k ovulaci a následně ani k menstruaci.

Pokud tedy žena intenzivně kojí své dítě ve dne i v noci, přirozeně neovuluje a nemenstruuje. A tento stav může klidně přetrvávat měsíce, případně roky a není to nic, kvůli čemu by bylo třeba se znepokojovat. Je to fyziologické.

detske-zbozi

Antikoncepční účinek kojení

Tím, že u kojící ženy nedochází k ovulaci, má kojení po určitou dobu i antikoncepční účinek. Musím ale varovat, že není dobré na to stoprocentně spoléhat, protože i když se menstruace neobjevila celé měsíce, neznamená to, že tento měsíc už nedošlo k obnově menstruačního cyklu a k ovulaci, kterou žena sice může, ale nemusí nutně poznat.

V prvních týdnech a měsících po porodu, pokud žena plně kojí a nemenstruuje, je antikoncepční účinek kojení pravděpodobně nejsilnější, snižuje se postupně s tím, jak se prodlužují intervaly v kojení, případně když žena kojení omezí. Pro úplnou ochranu před případným neplánovaným těhotenstvím je tak dobré zvolit ještě jiný druh antikoncepce.

hracky-pro-nejmensi

První menstruace po porodu

Ať už se první krvácení objeví hned po šestinedělí nebo až za dlouhé měsíce po porodu, žena může obnovu svého cyklu pocítit ještě než se dostaví samotné krvácení. Pokud jde o kojící ženy. tak prvním znamením může být snížení tvorby mateřského mléka a pomalejší tok mléka, což pocítí především kojené dítě, které může být nespokojené a kojit se častěji a déle.

Dalším příznakem nadcházející menstruace může být ovulační bolest v podbřišku (na levé či pravé straně), napětí v prsou, citlivé až bolestivé bradavky (zejména při kojení), podrážděnost, výkyvy nálad, zvýšená citlivost nebo premenstruační syndrom.

První menstruace po porodu může být jiná než na jakou byla žena před porodem zvyklá - může být bolestivější nebo naopak úplně bezbolestná, zkrátka odlišná. Není neobvyklé, že je jiná, mnohým ženám, které měly před otěhotněním například různé poruchy menstruačního cyklu, se menstruace upraví, je pravidelná a často i méně bolestivá.

detske-obleceni

Samozřejmě i zde ale platí, že je to u každé ženy individuální. A pro kojící ženy platí, že dokud kojí, menstruace může být nepravidelná, cyklus se může upravit buď ještě v období kojení a pokud ne, pak určitě po jeho ukončení.

Pokud by se kdykoli po porodu objevilo jakékoli znepokojující krvácení - silné, bolestivé, případně se k němu připojila horečka, doporučuji vyhledat lékaře.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží: