Jak srazit horečku?

Je těžkým úkolem pro nás ve chvíli, když naše ratolest onemocní. Naše myšlenky v tu chvíli pak běží jen a jen směrem k nemocnému dítěti. Normálně máme pocit, že bychom stokrát raději stonali my. Místo našeho malého (sic zlobivého, ale v tu chvíli je nepodstatné, že nám kolikrát denně žere nervy), zlatíčka, které leží a trápí se.

jak-srazit-horecku

Jak srazit horečku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Komplikace nastává hned zpočátku, kdy se s dítětem popereme, ať chvíli vydrží, abychom mu změřili teplotu. Naštěstí pro nás, v dnešní době existují i bezkontaktní teploměry, takže se měří už daleko lépe, než v dobách, kdy jsme byli malí my. Pokud naměříme přes 38, nastává problém. Já většinou postupuji několika způsoby. Určitě, jako první doporučuji kontaktovat lékaře, i kdyby jenom telefonicky a poradit se, co našemu zlatíčku může být. Léky, které na horečku jsou čípky a nebo sirupy. Ty volíme v kombinaci s tím, že se poradíme alespoň s lékárníkem.

Ale pokud si chceme pomoci i jinak, podpořit rychlejší snížení teploty i přirozenou cestou. Je na výběr také z několika metod. První z nich je, že vezmeme dítě do vlažné sprchy a postupně přidáváme studenou vodu. Pro někoho možná drastická metoda, ale účinná. Nebo alespoň studenou vodou namočíme ručník, který vyždímeme. Dítě do něho zabalíme. Na to ho ještě zabalíme do dvou teplých dek. Zachvilku zabere.

sportovni-vyziva

Zajímavou babskou radou je vzít tvaroh, dát ho do sáčku a sáček opatrně přivázat na nohy, ne moc silně, abychom nohy neodkrvili a počkat, až bude tvaroh suchý. Ten potom sundáme ve sprše, nebo vaně, opláchneme a můžeme opakovat. Tvaroh vytahuje teplo a tím usychá.

Další možností je kombinace studené metody s tvarohem dohromady, za mne bývá nejúčinnější. Mám ji už mockrát vyzkoušenou na dítěti, sobě i manželovi. Sice už dopředu zní protest (ve všech případech), ale za chvíli syn, nebo i manžel klidně spí. Protože spánek je důležitý, tělo odpočívá a nabírá nové síly. Doporučuji hodně pít (cokoliv, tedy krom alkoholu) a ráno je většinou o dost líp.  A to je nejdůležitější.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: