Otec a doprovod u porodu

Doprovod k porodu je dnes naprosto běžná věc, ovšem ještě v poměrně nedávné době tomu tak rozhodně nebylo. Nejčastěji je to partner ženy (manžel či druh), otec dítěte. S novými a novými poznatky v oboru psychologie a porodnictví se tak staré zajeté pořádky mění a je to jedině dobře. Ještě generace našich babiček a maminek však rodily v porodnicích úplně samy, obklopeny pouze personálem, který jim byl úplně cizí, což je pro většinu nastávajících maminek dnes už těžko představitelné. Samozřejmě se také dnes najde spousta žen, které otce svého dítěte u porodu z různých důvodů nechtějí a naopak mnoho mužů, kteří u porodu nechtějí být přítomni. Současný trend však jednoznačně prozrazuje, že přítomnost partnera u porodu je nejen žádaná a běžná, ale může být také mnohostranně prospěšná.

otec-u-porodu-tatinek

Tatínkové a muži u porodu (Zdroj fotky: Freepik.com)

Otec u porodu:

Výhod přítomnosti tatínka u porodu je hned několik, tak například:

  • poskytuje své ženě psychickou (i fyzickou) podporu v celém porodním procesu
  • funguje jako významný prostředník v komunikaci mezi ženou a personálem porodnice (porodními asistentkami a lékaři)
  • zastane spoustu úkonů, které ženě mohou ulehčit a zpříjemnit (může masírovat záda, pomáhat zaujmout různé úlevové polohy, tančit s ní — zkrátka cokoli, co ženě při porodu pomůže)
  • partner u porodu mimo jiné funguje jako jakási "kontrola" celého porodu — může dohlédnout na to, aby byla pokud možno plněna porodní přání (jsou-li sepsána a probíhá-li celý porod fyziologicky)
  • přítomnost otce u porodu svého dítěte má pozitivní vliv na jeho vztah k němu už od prvních chvil
  • je-li porod ukončen operativně (císařským řezem v celkové anestezii) nebo nastanou-li jiné komplikace, které znemožní bonding miminka, může novopečený tatínek matku dítěte v tomto zastoupit — bonding může být proveden na jeho hrudi, může poskytnout péči miminku sám, aniž by došlo ke zbytečné separaci novorozence

Ale není to pouze partner, kdo může ženu doprovodit k porodu v porodnici. Jako doprovod si můžete vzít vlastně kohokoli, komu věříte, kdo je vám blízký, kdo vás bude umět nejlépe podpořit a s kým se budete cítit bezpečně. Může to být klidně vaše maminka, sestra nebo dobrá kamarádka.

Velmi oblíbeným doprovodem k porodu jsou dnes soukromé porodní asistentky, které o ženu pečují už v těhotenství, během porodu a také v šestinedělí. Výhodou vlastní porodní asistentky je, že se s ní nastávající maminka seznámí už v těhotenství, může s ní probrat všechna svá přání či strachy a zaměřit předporodní přípravu na to konkrétní důležité (což je u různých žen velmi individuální) a porod pak prožívá pod vedením někoho zkušeného, ale zároveň známého, což je veliká výhoda zvlášť pro ženu, která se v cizím prostředí nemocnice nemusí cítit vždy komfortně, což pak nezřídka způsobuje, že porod nepostupuje tak hladce, jak by v jiném, přívětivějším a známějším prostředí nejspíš postupoval.

Dula u porodu

Další oblíbenou osobou doprovázející ženy u porodu je tzv. dula. Není to porodní asistentka ani nemá zdravotnické vzdělání a nemá kompetence k žádným zdravotním úkonům, ale specializuje se čistě na doprovázení žen k porodu, během něhož jim poskytují potřebnou podporu (psychickou i fyzickou), věnuje se jim při zvládání kontrakcí, napomáhá k lepšímu postupování porodu a pečuje o ženu v čemkoli zrovna potřebuje. Spousta dul je zároveň laktačními poradkyněmi, takže následně můžou poskytovat také poradenství v oblasti kojení, což je výhoda. V některých porodnicích vám umožní vzít si s sebou i více osob jako doprovod, někde jen jednu, proto se raději informujte předem, co vám kde povolí.

Dobám, kdy nebylo možné mít u porodu ani jednu blízkou osobu, už naštěstí odzvonilo a za sebe můžu říct, že je dobré vzít si do porodnice někoho, komu důvěřujete a kdo vás podpoří. A pokud je to otec vašeho miminka, tím lépe. Ne každý muž je na to ale jak se říká stavěný, ne každý zvládne porodu přihlížet, proto je dobré to s partnerem předem probrat, zjistit, zda si vůbec přeje u porodu být a v klidu si o všem popovídat. Vysvětlit mu, proč je to pro vás důležité, ale rozhodně ho nenutit. Ideální je  společně absolvovat nějaký předporodní kurz, kde se oba dva dozvíte vše potřebné (výborné jsou například kurzy Hypnoporodu). Osobně si myslím, že alespoň nějaký doprovod k porodu by měla mít každá žena, protože nemocniční porodní asistentky nejsou vždy stoprocentně po ruce, aby vás celým porodem provázely a pečovaly o vás tak, jak byste potřebovala a jak byste si zasloužila (i když by samozřejmě rády). Alespoň jedny ruce navíc, ruce, které vám pomohou a pohladí, se zvlášť u porodu rozhodně hodí a jistě je oceníte.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení