UPOZORNĚNÍ: Objednávky se zbožím od značky Housedecor budou mít z logistických důvodů 5 denní zpoždění.

Poruchy placenty

V předchozím článku věnovaném placentě jsem popisovala jak funguje, jak je vypuzena po porodu z těla ven a jak může být užitečná i po porodu. V tomto článku se naopak zaměřím  na její nepravidelnosti a poruchy.

poruchy-placenty

Poruchy placenty (Zdroj fotky: Freepik.com)

Placenta je velmi důležitý orgán, který zajišťuje nenarozenému miminku v děloze výživu a přísun kyslíku. Někdy se ale může stát, že není vše tak, jak by mělo být a vyskytne se nějaký problém, který může více či méně ohrozit jak maminku, tak miminko. Mezi nejčastější patologie placenty patří tzv. vcestná placenta (vcestné lůžko, placenta praevia), předčasné odlučování placenty (abrupce), placentární insuficience (nedostatečnost) a poruchy odlučování placenty a více či méně přirostlá placenta k děložní stěně.

Vcestná placenta (placenta praevia)

Vcestná placenta je placent, která nasedá nízko - ve spodní části dělohy, v dolním děložním segmentu. Vzniká tak, že oplodněné vajíčko se neuhnízdí klasicky ve fundu děložním, ale v dolním děložním segmentu. Takto nepříznivě uložená placenta představuje větší či menší překážku pro přirozený porod a těhotná žena je navíc ohrožena předčasným odlučováním lůžka a krvácením. Podle toho, jak moc placenta zasahuje k děložní brance se rozlišují čtyři typy vcestného lůžka, přičemž přirozený porod je možný pouze tehdy, nezasahuje - li placenta do vnitřní branky, která se při porodu otevírá. Pokud placenta zasahuje vnitřní branku nebo ji dokonce zcela překrývá, vždy se přistupuje k císařskému řezu. Placenta praevia se může projevit krvácením v těhotenství, někdy větším, někdy jen v malé míře. Vždy je ale třeba navštívit lékaře a často je doporučena hospitalizace.

Předčasné odlučování placenty (abrupce placenty)

Jedná se velmi závažný stav, kdy se začne předčasně odlučovat placenta buď ještě v těhotenství (v posledním trimestru) nebo během porodu. Matka i dítě jsou v přímém ohrožení života. Objevuje se u žen, které mají rizikové těhotenství s přidruženými chorobami jako je vysoký krevní tlak, preeklampsie, eklampsie, ledvinná onemocnění či jako následek úrazu břicha, například při autonehodách. Naštěstí se tato komplikace nevyskytuje příliš často, jen asi v jednom procentu těhotenství.  V závislosti na tom, jaká část placenty se odlučuje, dochází ke krvácení z pochvy - pokud se odlučuje hrana placenty, může dojít ke slabému krvácení. Pokud se naopak odlučuje střed placenty, vytvoří se tzv. retroplacentární hematom a krvácení se neobjeví vůbec, což je velmi vážné. Masivní krvácení, které není včas rozpoznáno, může vést k rozvoji dalších komplikací.

Placentární insuficience (nedostatečná funkce placenty)

Může se stát, že placenta najednou nebude fungovat tak, jak by měla a tomu se říká placentární insuficience. Nedostatečná funkce placenty se obvykle projeví na monitoru ozev miminka, který se provádí v posledních týdnech těhotenství, také ultrazvukem, kdy miminko v děloze neroste a neprospívá tak jak by mělo a lékař zaznamená zhoršené průtoky krve placentou a pupečníkem. To je stav, který je nutné řešit a podle závažnosti těhotenství ukončit buď vyvoláním porodu nebo císařským řezem. Pokud placenta nefunguje dostatečně, miminko je ohroženo nedostatkem živin a kyslíku. Příčinou může být vysoký krevní tlak matky a preeklampsie.

Poruchy odlučování placenty

Po porodu miminka dojde za různě dlouhou dobu k odloučení a porodu placenty. Někdy to však nejde úplně samo a pak je potřeba přírodě trochu pomoci. Někdy postačí aplikace oxytocinu, který vyvolá děložní stahy, v mnoha porodnicích se oxytocin (popř. methylergometrine)  podává preventivně už během II. doby porodní. Někdy však nezabere ani oxytocin a pak je třeba placentu vybavit ručně. Říká se tomu manuální vybavení placenty a provádí se v celkové anestezii s následnou revizí (vyčištěním) dutiny děložní od případných zbytků lůžka. Děje se tak v případě, že je placenta fixována k děložní stěně, přičemž se rozlišuje několik stupňů přirostlé placenty podle závažnosti.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Jak správně kojit | Kdy jet do porodnice? | Co je šestinedělí

Nástřih hráze | Koronavirus a těhotenství | Otec u porodu | Termín porodu | Porodní plán 

Líbil se vám článek na téma: Poruchy placenty? To máme velkou radost, ale tím to u nás nekončí, máme toho mnohem víc. Připravili jsme pro vás komplexní blog pro maminky a tatínky, který nám pomáhají dávat dohromady naši odborníci a rodičové v jednom. A bychom věděli, že jsme vykročili správným směrem a naše články vám pomáhají, budeme moc rádi, když autory podpoříte sdílením přes Facebook a nákupem dětského oblečenídudlíků, plenek, nebo hraček pro miminka. Zároveň tím uděláte dvojitou radost, protože nám pomůžete podpořit nadační fond Radost dětem, kterým každoročně darujeme 20 % ze zisku.