UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je preeklampsie?

Preeklampsie nebo také pozdní gestóza je velmi nebezpečné onemocnění, které se váže na těhotenství, postihuje tedy výhradně těhotné ženy. Rozvíjí se obvykle až ve třetím trimestru těhotenství, méně často ve druhém, nikdy se tak nestane před 20. týdnem. Komplikuje těhotenství až 10% všech těhotných žen a patří celosvětově mezi nejčastější příčiny mateřské a novorozenecké úmrtnosti vůbec. V ČR je však porodnictví na tak vysoké úrovni a prenatální péče je opravdu důsledná, proto je preeklampsie zjištěna včas a fatální následky jsou spíše vzácné.

Co-je-preeklampsie

Co to je preeklampsie?

Preeklampsie jako nemoc placenty

Preeklampsie je v první řadě nemocí placenty, konkrétně jejích cév, které spojují matku s plodem a přivádí k němu potřebné živiny a kyslík. Při preeklampsii neproběhne vývoj těchto cév tak, jak by měl a cévy nejsou dostatečně otevřené.

K miminku v děloze se pak nedostává tolik krve, kolik je potřeba a začne následně produkovat látky, které u matky vyvolávají hypertenzi (vysoký krevní tlak), aby se k němu placentárními cévami dostalo více krve. Těhotenská hypertenze s sebou pak nese další rizika, zejména riziko poškození ledvin, jater nebo mozku.

Příčiny a rizikové faktory preeklampsie

Důvodů, proč se u ženy rozvine preeklampsie existuje několik a příčina často tvoří souhru několika faktorů, které se na vzniku preeklampsie podílí. Jsou to:

  • preeklampsie v rodině
  • první těhotenství
  • věk pod 20 let nebo nad 40 let
  • vysoký krevní tlak před těhotenstvím
  • přidružené choroby – diabetes mellitus, onemocnění ledvin, migrény, revmatoidní artritida a další
  • těhotenská cukrovka
  • vícečetné těhotenství
  • obezita
  • kouření


Příznaky preeklampsie

Preeklampsie se klinicky nemusí projevit, ale pokud žena chodí na pravidelné prohlídky do prenatální poradny, přijde se na ni většinou právě při vyšetření – základním ukazatelem preeklampsie je totiž vysoký krevní tlak (více než 140/90) a nález bílkoviny v moči.

Kromě toho se mohou přidat i další příznaky:

  • otoky nohou, rukou nebo i v obličeji
  • silné bolesti hlavy
  • nevolnost až zvracení
  • poruchy zraku – rozostřené vidění
  • při závažnější preeklampsii i bolesti v pravém podžebří nebo mdloby


Léčba preeklampsie

Pokud je nastávající mamince diagnostikována preeklampsie, následuje hospitalizace v nemocnici a další postup se volí podle pokročilosti těhotenství. Optimálním řešením je samozřejmě porod, a to pokud možno co nejdříve.

Pokud je ale ještě brzy a příznaky preeklampsie nejsou tak závažné, je žena sledována v nemocnici, pravidelně se provádí ultrazvukové kontroly plodu a průtoků krve placentou, je jí kompenzován krevní tlak pomocí léků a podávány infuze s magnéziem jako prevence proti křečím.

Zároveň jsou ženě aplikovány injekce kortikosteroidů na dozrání plicní tkáně miminka. Porod se při preeklampsii v každém případě vyvolává ještě před stanoveným termínem. Pokud by došlo ke zhoršení stavu nebo vážnějším komplikacím, ukončuje se těhotenství císařským řezem.

sportovni-vyziva

Komplikace preeklampsie

Není-li stav ženy kompenzován a léčen, může se preeklampsie rozvinout až v eklampsii, která se projevuje silným záchvatem podobným epileptickému, ztrátou vědomí a může skončit až smrtí ženy a dítěte. Další komplikací je tzv. HELLP syndrom, který též ohrožuje život matky i plodu, protože při něm dochází k rozpadu červených krvinek a krevních destiček.

Pokud jste těhotná, nepodceňujte prenatální péči a choďte na pravidelné kontroly buď ke svému gynekologovi nebo k porodní asistentce.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: