Bezpečnost dětí?

Komu ještě nikdy nespadlo dítě? Tomu teprve spadne. Rodiče mi dají zapravdu, že prostě dřív nebo později každé dítě spadne. Podle pediatrů jsou některé pády naprosto normální a jsou součástí přirozeného vývoje. Mezi takové pády samozřejmě patří jen takové, které odpovídají věku a pohybovým schopnostem dítěte.

bezpecnost-deti

Bezpečnost dětí v autech? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Malé pády jsou normální

Například osmiměsíční Anička leze po čtyřech a zkouší si sedat. Konečně se jí podaří krásně rovně sedět na zemi a maminka na ní z výšky od plotny zavolá: „Jé, ty sedíš!“ Anička se na ní podívá, u toho zakloní svou velikou těžkou hlavičku a samozřejmě spadne. Spustí pláč, máma ji jde utěšovat. Polévka přeteče z hrnce… V tomto případě je však jediná škoda té polévky, Anička se za pár minut oklepe a bude se učit sedět dál.

Dokonce i když spadne o týden později na návštěvě z nízkého gauče, není to taková tragédie, jak se maminka bojí a jak to podle řevu vypadá. Gauč je totiž ve výšce 70 cm a tolik Anička měří, tedy je to pro ni ještě „bezpečná“ výška.

Nebezpečné úrazy

Mezi nejčastější příčiny úrazů kojenců jsou pády z výšky, například z přebalovacího pultu, kuchyňského stolu a jiných vysokých ploch. I pokud se dítě ještě neumí otočit, nenechávejte ho bez zodpovědného dozoru (tím zpravidla není myšlen pětiletý sourozenec). Nikdy nevíte, kdy se otočí poprvé!

Mezi nejčastější úrazy v domácnosti patří popáleniny a opaření. Jakmile dítě dosáhne alespoň na konferenční stolek, zapomeňte na ubrusy a horké nápoje. Děti jsou rychlé a mají velkou sílu. Pokud není ve vašich silách mít dítě neustále pod dozorem, můžete mu dočasně vytvořit bezpečný prostor.

hracky-pro-deti

Bezpečnost na prvním místě

Například když vaříte v kuchyni, potřebujete manipulovat s horkými hrnci a dítě se vám motá pod nohama, nebo se jako začínající chodec sápe na kuchyňskou linku a obchází ji s rukama nahoru, je třeba zajistit mu bezpečí, například umístěním do dětské ohrádky.

Dopřejte mu však dostatečně velký prostor, oblíbené hračky a nenechávejte ho tam dlouho. Pokud žijete v domě s více patry, případně s krbem, pouvažujte o permanentní zábraně - vrátkům u schodů do patra, aby dítě nespadlo, a ohrádce před krbem, aby se nespálilo. I když budete dítě hlídat, náhoda je blbec, proto si také radši prostudujte první pomoc dětem. Snad ji nebudete nikdy potřebovat.

Pro Dudlu sepsala: Lucie Hromádková | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu dětské zábrany a bezpečnostní prvky: