Průměrná výška dětí?

Výška u dětí se řeší každý den. Je to jeden z důvodů, proč se s dítětem chodí na preventivní prohlídky - mimo jiné se tam totiž kontroluje výška dítěte. U každého člověka je jiná, nicméně pro zjištění správného růstu dítěte existují takzvané percentilové tabulky, které mají stanovit, jak má být dítě v určitém věku vysoké. Někdy se totiž stává, že dítě bývá vyšší, než má být a nebo naopak nižší. 

prumerna-vyska-deti
 
Průměrná výška dětí dle věku? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 

Co ovlivňuje výšku dětí

Výška dítěte může být ovlivněna mnoha faktory, velkou roli hraje hlavně dědičnost. Výšku dětí lze do jisté míry ovlivnit ale také životním stylem, stravou a velký podíl má také to, jak se matka stravovala v těhotenství, zda například kouřila a podobně. To, jak dítě vyroste, může ovlivnit také třeba brzké užívání některých zakázaných látek už v období dospívání.
 

Preventivní prohlídky u pediatra

Z jakého přesně důvodu se vlastně dělají kontroly? Protože značný nárůst výšky či naopak zpomalený růst, může značit a upozorňovat na mnoho nebezpečných onemocnění či nějakých škodlivých změn v těle. Proto je důležité preventivní prohlídky rozhodně nepodceňovat.
 
Mezi jedno z typických onemocnění, kdy je s výškou silně spojena i váha a patří mezi první extrém, patří obezita. Je nebezpečná už jen z toho důvodu, že díky ní se může snadno rozvinout i vysoký krevní tlak, nebo kardiovaskulární onemocnění. 
 

hracky-pro-deti

Druhým onemocněním je (troufla bych si říct) stejně známá nemoc - anorexie. Ta patří mezi poruchy příjmu potravy a je úplně stejně nebezpečná jako obezita. Spočívá v rychlém úbytku váhy za cenu zhubnout co nejvíce.
 
Denně tak dívky trpící anorexií sní například za celý den jen jedno jablko a nějaký těstovinový salát - snaží se, aby jejich jídlo stanovené na jeden den mělo co nejméně kalorií. Většinou anorexie začíná cíleným hubnutím, ale nemusí to být tomu tak - hubnutí a pokles váhy může způsobit jenom velký stres. 
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu hračky pro děti: