UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na dětské roupy?

Děti vymýšlí blbosti, když se nudí. A některé děti, se vlastně nudí pořád. Jak se vypořádat s dítětem, které se vždy nudí? Fráze „nudím se“ je stejné, jako by dítě stálo u tabule a škrábalo o ni nehty. Vyvolává v nás stejné pocity. Je pravděpodobné, že pokud máte dítě ve věku od šesti do osmi let (nebo starší), tak tuhle frázi slyšíte poměrně často.

detske-roupy

Roup dětský (Zdroj: Freepik.com)

Jak se zbavit dětských roupů?

A co tedy s tím? No děti by měly přijít s vlastními nápady, ale jsou líní, tak zapojují vás a čekají, že za ně “něco” vymyslíte. První věc, kterou si musíte pamatovat je, že nuda je jejich problém, ne váš. Nebavte své dítě pokaždé, když se nudí. Jinak převezmete odpovědnost za vyléčení této nudy. Rodiče na to zapomínají a myslí si, že by měli mít na všechno řešení, proto nabízejí různé aktivity, nápady a ty jsou stejně dětmi zamítnuty, že na to nemají náladu.

Mladší děti potřebují více pomoci, pokud jde o hledání zábavy. Ale jak vaše dítě stárne, mělo by se stát méně závislým na vás se zaháněním nudy. Naším úkolem je zajistit, aby měly dostatek možností, co dělat, například mít dostatek kreativních prostředků nebo oblečení, nebo příležitost vyjít ven a hrát si. Pokud tohle dítě má, nechme je být, ať zapojí svou fantazii. Pokud je nuda vašeho dítěte kódem pro: „Chci s tebou trávit čas,“ zapojte je do toho, co právě děláte.

Pokud vaše dítě zjevně nemá zájem pomáhat vám vařit, nebo párovat ponožky a raději zírá z okna, netrapte se. Nečinnost není vždy špatná. Vždyť to sami znáte. Někdy se stanou dobré věci i když se nudíme, protože pak začneme snít a představovat si. A když začneme snít, začneme si představovat svět, který bychom chtěli, nebo přijdeme s novými a vzrušujícími nápady.

hracky-pro-deti

Pamatujte, že děti se musí naučit být vynalézavé. Jinými slovy, můžete být empatičtí, ale měli byste je přimět, aby svou nudu zvládli s tím, co kolem nich je, aby si uvědomily, jaké mají možnosti. Dcera (9 let) o víkendu, kdy pršelo prohlásila, že se nudí. Řekla jsem ji, že to mě mrzí, že jestli chce, může mi pomoci uklízet. I když jsem k ní byla zády, slyšela jsem, jak dala oči v sloup.

Ale světe div se, po chvíli se zvedla a šla vyrábět do pokoje. Četla jsem, že pomáhá vyrobit si sklenici nudy. Nechte dítě ozdobit zavařovací sklenici a potom do ní dávejte papírky s nápady. Česat psa, hledat sladkosti, číst si, pomáhat, poskládat vesmírnou stanici a podobně. A když přijde čas na: “Mamíííííí já se nudííím” vytáhne si úkol.

Pro Dudlu sepsala maminka: Kim Černá

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: