Jak naučit dítě na nočník?

Naučit dítě na nočník se může zdát jako naprosto přirozená a jednoduchá věc. Ovšem zdání někdy klame a v mnoha případech to tak může být hotové sci-fi. Ne každé batole si totiž nočníček zamiluje hned napoprvé a některé dokonce vůbec.

jak-naucit-dite-na-nocnik

Jak naučit děti na nočník (Freepik.com)

V období, kdy dítko začne samo sedět často přicházejí otázky typu: „Už dáváš na nočník?“ „Už ho / ji zkoušíš nechávat bez plínek?“ Což může být poměrně stresující. V tomto ohledu se rozhodně vyplatí nikam nespěchat. Naopak nátlak, uspěchání a nevhodné načasování může mít opačný efekt než že dítko úspěšně odplenkujeme.

Kdy je tedy ideální čas začít dítě seznamovat s nočníkem? To se nedá úplně s přesností určit. Rozhodně se ale vyplatí nechat samotné batole si nočník vybrat nebo vsadit na oblíbený motiv. Pozvolna pak můžete zkoušet jej na nočník posazovat, ale do ničeho nenutit. Jde to i bez stresu. Zavést můžete i různé odměny jako motivaci. A nemusí to být hned sladkost nebo hračka. Vytvořit můžete třeba i vysvědčení s nálepkami v podobě smutných a veselých smajlíků.

Vhodné je pak období jara nebo léta, kdy mohou vaše ratolesti běhat nahatí, bez plínky, a to i venku. Při případné nehodě pak nehrozí prochladnutí. Často pak zabírá, když si při sezení může dítko hrát se svojí oblíbenou hračkou nebo třeba i koukat na pohádku. Většinou tak zapomene, kde právě sedí a je možné, že vykoná potřebu. Pokud se však setkáte s odporem, nočník raději někam založte a vyzkoušejte za pár týdnů znovu.

Pokud ani po čase dítko na nočníku neudržíte a příliš si ho neoblíbilo, můžete vyzkoušet tzv. redukci na wc, neboli dětské prkýnko. To si mnoho dětí zamilují, protože si připadají důležitě, když mohou čůrat a kakat na velkém záchodě jako dospěláci. S nočníkem můžete začít klidně už kolem 1 roku věku, ovšem je prokázáno, že děti dokáží svěrače plně ovládat až kolem 2. roku věku.

Pro Dudlu sepsala: Petra Velíková

Další životní zkušenosti maminek

Já jsem svého syna chtěla naučit na nočník, když mu byl rok a půl. Říká se totiž, že dříve děti nemají připravenou nervovou soustavu, pro to, aby se na nočník byly schopné naučit. Pokud někdo vysazuje pleny dříve a dítě nutí na nočník, tak to pro dítě znamená, že musí, ale není to přirozené. Náš syn se naučil chodit na nočník tak, že jsem se někde náhodou dozvěděla o indiánské metodě.

Ta spočívá v tom, že dítěti přes den ukážete nočník, ten už nepřemísťujete a seberete mu plínku. Musíte počítat, že první den budete uklízet všude. Ale je pak potřeba stále znovu říkat, že to patří do nočníku. Pokud to dítě pochopí, do tří dnů se začnou nehody zmenšovat. Tak do týdne bude přes den bez plínek. Pokud se tak nestane, doporučuje se plínku vrátit a zkusit to samé znovu za měsíc. Dítě prostě ještě není připraveno. Do dvou let není třeba se stresovat. Já to zkusila na roce a půl. Třetí den jsem zklamaná plínku vrátila. Ale čtvrtý den, neměl, po celé noci, ráno počuranou plínku. Ráno si jí sám sundal a šel na nočník. Já jsem zůstala jen zírat. Tak jsem nakonec zkusila tedy pokračovat bez plínek. Přes den měl nehody, ale už si občas i doběhl. Ale další noc zase neměl pročuranou plínku a hned ráno utíkal na nočník. Já překvapená jsem zůstala koukat. Asi se mu taky takhle spalo lépe a možná zabralo i to, že si předtím sám vybral nočník s auťákem, který se mu líbil a pak se možná i trochu těšil na to, až si něj bude moci sednout. Přes den pak už nehody taky nebyly. Tak jsem zkusila večer už plínku nedat ani na noc. A světe div se, 5. den a on zůstal stále nepočůraný a plínku ani nechtěl. Přitom na noc se to děti odnaučují až déle.

Na druhou stranu každé dítě postupuje jinak, prostě podle sebe. Myslím si, že zlom nastal ve chvíli, kdy jsem mu plínku vrátila. Bylo to asi tím, že jemu to samotnému vadilo. Možná se pak necítil tak velký, nebo mu to prostě vadilo a nespalo se mu dobře, tak přestal čůrat i v noci a já mohla být pyšnou maminkou, že to zvládl tak rychle. Každému pak ale doporučuji, dávat později plínku, jen když někam jdete, nebo jde dítě spát, dejte plínku (pokud už ji neodmítá nebo nepotřebuje), to jsou přes den jediné výjimky, kdy to může dítě i u indiánské metody mít. Tak přeji úspěšné učení ať už touto, nebo jinou metodou.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si na Dudlu toaletní doplňky a vychytávky:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení