UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak naučit dítě na nočník?

Naučit dítě na nočník se může zdát jako naprosto přirozená a jednoduchá věc. Ovšem zdání někdy klame a v mnoha případech to tak může být hotové sci-fi. Ne každé batole si totiž nočníček zamiluje hned napoprvé a některé dokonce vůbec.

jak-naucit-dite-na-nocnik

Jak naučit dvouleté dítě na nočník (Freepik.com)

Kdy naučit dítě na nočník

V období, kdy dítko začne samo sedět, často přicházejí otázky typu: „Už dáváš na nočník?“ Nebo: „Už ho / ji zkoušíš nechávat bez plenek?“ Což může být poměrně stresující. V tomto ohledu se rozhodně vyplatí nikam nespěchat. Naopak - nátlak, uspěchání a nevhodné načasování může mít opačný efekt než že dítko úspěšně odplenkujeme. Kontrola vyprazdňování tak může přijít až mnohem později.

Kdy je tedy ideální čas začít dítě seznamovat s nočníkem? To se nedá úplně s přesností určit. Rozhodně se ale vyplatí nechat samotné batole si nočník vybrat nebo vsadit na oblíbený motiv. Pozvolna pak můžete zkoušet jej na nočník posazovat, ale do ničeho nenutit. Jde to i bez stresu. Zavést můžete i různé odměny jako motivaci. A nemusí to být hned sladkost nebo hračka. Vytvořit můžete třeba i vysvědčení s nálepkami v podobě smutných a veselých smajlíků.

Kdy je vhodné období

Vhodné je období jara nebo léta, kdy mohou vaše ratolesti běhat nahatí, bez plínky, a to i venku. Při případné nehodě navíc nehrozí prochladnutí. Často také zabírá, když si při sezení může dítko hrát se svojí oblíbenou hračkou nebo třeba i koukat na pohádku. Většinou tak zapomene, kde právě sedí a je možné, že vykoná potřebu. Pokud se však setkáte s odporem, nočník raději někam založte a vyzkoušejte za pár týdnů znovu.

hracky-pro-deti

Pokud ani po čase dítko na nočníku neudržíte a příliš si ho neoblíbilo, můžete vyzkoušet tzv. redukci na wc, neboli dětské prkýnko. To si mnoho dětí zamiluje, protože si připadají důležitě, když mohou čůrat a kakat na velkém záchodě jako dospěláci. S nočníkem můžete začít klidně už kolem 1 roku věku, ovšem je prokázáno, že děti dokáží svěrače plně ovládat až kolem 2. roku věku. 

Při učení dítěte na nočník mějte na paměti, že není kam spěchat a že je každé dítě jiné. Zatímco jedno dítko se odplenkuje ve 2 letech, jinému to může trvat i mnohem déle. Nejlepší radou tedy je - dejte dítěti čas, nechte ho k odplenkování dozrát podle jeho potřeb a tempa a netlačte na něj. Dříve či později bude bez plenky každé dítě.

Pro Dudlu sepsala: Petra Velíková | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si WC doplňky:

Pokračujte v čtení blogu: