UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je pneumokok u dětí?

Nákaza pneumokoky je jednou z nejvíce obávaných infekcí, která může postihnout jak děti, tak dospělé. Jedná se infekční onemocnění bakteriálního původu, které zejména u hodně malých dětí a starých lidí může vyvolat i velmi závažné komplikace, které mohou nemocného dokonce ohrozit na životě. V tomto článku se dozvíte, co může pneumokoková infekce způsobit a jaké jsou možnosti prevence.

pneumokok-u-deti

Pneumokok u dětí (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to pneumokok?

Pneumokok (Streptococcus pneumoniae) je druh kulovité bakterie z kmene streptokoků, která je nejčastějším původcem bakteriálních nákaz respiračního traktu. Běžně se vyskytuje v nosohltanu až u 40% zdravých dětí a kolem 10% zdravých dospělých.

V dětských kolektivech je součástí běžné mikroflóry dýchacího traktu u přibližně 60% dětí. Existuje více než 100 různých sérotypů této bakterie, které se od sebe liší zejména svojí virulencí, tedy schopností vyvolat chorobu. Nejnebezpečnější je sérotyp 19A a 3, který se vyskytuje i v České republice.

Jaká onemocnění pneumokok způsobuje?

Pneumokok může vyvolat různé potíže a nemoci, záleží na konkrétním sérotypu, který infekci způsobil. Mezi méně závažná pneumokoková onemocnění patří například zánět středního ucha (otitis), zánět vedlejších dutin nosních (sinusitis) nebo nekomplikovaný zápal plic. Pneumokok ale může způsobit i mnohem vážnější choroby – těžký zápal plic, infekční artritidu, meningitidu (zánět mozkových blan) nebo až celkovou sepsi (otravu krve).

Přenos pneumokokové infekce

Pneumokoková infekce se přenáší kapénkovou infekcí, to znamená při zakašlání, kýchnutí, smrkání nebo jen běžném mezilidském kontaktu. Bakterie se prostřednictvím vydechovaného aerosolu dostanou do těla hostitele a vyvolají infekci.

Nejčastěji k nákaze dochází v dětských kolektivech (jesle, školky, dětské skupiny, školy apod.), ale také doma v úzkém kontaktu s členy domácnosti. Nejvíce náchylní jsou nejmenší děti – kojenci a batolata a děti předškolního věku. Nakazit se ale můžou i děti školního věku a mladiství.

hracky-pro-deti

Jaké jsou rizikové skupiny?

Rizikovými skupinami lidí, kterým hrozí při nákaze pneumokoky závažné zdravotní komplikace, jsou:

  • novorozenci a kojenci
  • batolata
  • děti s oslabenou imunitou
  • senioři starší 65 let

Novorozenci a kojenci ještě nemají plně vyvinutou imunitu, proto jsou více ohroženi všemožnými infekčními chorobami, ať už virového nebo bakteriálního původu, tedy i pneumokoky. Podobné je to také u starších lidí nad 65 let, kteří mají imunitu oslabenou vyšším věkem nebo přidruženými chorobami (např. cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami apod.).

Jak pneumokokové infekci předcházet?

Dnes naštěstí existuje očkování proti pneumokokové nákaze. Očkovací vakcíny v sobě kombinují ty nejvíce virulentní a rizikové druhy a vakcinace tak chrání ohrožené skupiny lidí (kojence, batolata a starší lidi) před závažnými zdravotními komplikacemi, které infekce vyvolává. Očkování proti pneumokoku u dětí je běžně dostupné v ordinacích dětských lékařů.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: