UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak probíhá chřipka u dětí?

Chřipka je nepříjemné virové onemocnění, které spousta lidí zaměňuje za běžné nachlazení. Oproti jiným virózám je ale chřipka mnohem závažnější a může skončit i smrtí. Je spojena převážně se zimním obdobím, kdy nezřídka vyvolá epidemii. Jak rozpoznat, že vaše dítě trápí chřipka a jak ji léčit?

chripka-u-deti

Chřipka u dětí (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je dětská chřipka?

Chřipka (influenza) je virová choroba způsobená stejnojmenným virem, tedy virem chřipky (influenza virus). Existuje spousta typů chřipky, nejčastější a nejrizikovější jsou však typy A a B. Rizikovými skupinami lidí, u nichž může mít chřipka vážný průběh, jsou velmi malé děti (kojenci a batolata) a staří lidé (senioři nad 65 let).

Jak rozpoznat chřipku od běžné virózy?

Chřipka je ze své podstaty také viróza, přesto se však od běžného nachlazení liší jak příznaky, tak průběhem. Klasické virózy spojené s podzimem a zimou se projevují nejčastěji rýmou, kašlem, případně zvýšenou teplotou do 38°C a mají pozvolný nástup příznaků.

Naproti tomu chřipka obvykle udeří velmi rychle a nečekaně a poznáte ji podle těchto symptomů:

  • náhlý vzestup tělesné teploty – vysoká horečka až 40°C
  • bolesti zad, kloubů a svalů
  • bolest hlavy
  • velká únava až malátnost

Přidat se může ale také zvracení, průjem, bolest v krku nebo silný, dráždivý kašel.

Jak se chřipka přenáší?

Stejně jako jiné virózy se virus chřipky přenáší kapénkovou cestou a přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů (hračky apod.). Nejvíce se chřipce daří v dětských kolektivech školek a škol, případně zájmových kroužků. Inkubační doba chřipky je velmi krátká, od nákazy do projevení prvních příznaků uběhne často jen 1 až 3 dny.

Jak chřipku léčit?

Co na chřipku u dětí? Pokud vaše dítko zachvátí chřipka, ze všeho nejdůležitější je klidový režim a dostatečný příjem tekutin. Malému marodovi nabízejte teplý bylinkový čaj s medem a citronem co možná nejčastěji, zvlášť pokud ho trápí vysoká horečka – při horečce totiž tělo ztrácí tekutiny rychleji. Protože je chřipka onemocněním virového původu, není možné ji léčit antibiotiky, zmírňují se pouze příznaky.

Kromě klidového režimu v posteli a přísunu tekutin pak dítěti ulevujte pomocí léků proti horečce a bolesti, vyzkoušet můžete i studené zábaly na ruce a nohy nebo jiné babské rady na sražení teploty (např. octové ponožky). Proti kašli podávejte sirupy na jeho tlumení. Délka chřipky u dětí je obvykle 7 až 10 dní, celkové oslabení organismu a kašel však můžou trvat i déle.

hracky-pro-deti

Jak chřipce pokud možno předejít?

Předejít chřipce není vždy úplně snadné, zvlášť u dětí, které navštěvují školku nebo školu.

Je ale možné alespoň zvýšit jejich imunitu a eliminovat riziko nákazy pokud možno na minimum:

  • dbejte na to, aby vaše dítě jedlo dost ovoce a zeleniny
  • od podzimu do jara doplňujte vitamin C a D
  • dbejte na to, aby mělo dítě dostatek pohybu na čerstvém vzduchu
  • oblékejte dítě přiměřeně venkovnímu počasí a dávejte pozor na to, aby neprochladlo
  • dbejte na zvýšenou hygienu rukou – mytí rukou před jídlem, po příchodu domů z venku, po jízdě MHD, ve školce, po každém smrkání apod.
  • Zvažte očkování proti chřipce

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: